Սեպտեմբերի 22-ին Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հանդիպել է Հայաստանում Եվրոմիության պատվիրակության ղեկավարի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ռումինիայի, Լեհաստանի, Չեխիայի Հանրապետության, Լիտվայի, Էստոնիայի դեսպանների, ինչպես նաև Բուլղարիայի, Հունաստանի և Նիդեռլանդների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների պաշտոնյաների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայ Ազգային Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչ Ավետիս Ավագյանը:
Ինչպես հայտնում է ՀԱԿ մամլո ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում, դիվանագետների խնդրանքով, Լևոն Զուրաբյանը ներկայացրել է Հայաստանում ստեղծված ներքին քաղաքական իրավիճակը, Հայաստանում արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու, Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու` Կոնգրեսի պահանջները, երկխոսության առկախմանպատճառները, ընտրական գործընթացների նախապատրաստումը և ներկա փուլում Կոնգրեսի անելիքները: Զուրաբյանը շեշտել է, որ անցումը դեպի ժողովրդավարություն և Հայաստանում ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումը հնարավոր է միայն եթե իշխանությունները ստիպված լինեն ընդառաջ գնալ հասարակության պահանջներին հզորհ անրահավաքային ալիքի ճնշման տակ:
Մեկ օր առաջ Լևոն Զուրաբյանը և Ավետիս Ավագյանը հանդիպել են Եվրախորհրդարանի պատգամավորների պատվիրակությանը` «ԵվրաՆեսթի» խորհրդարանական ասամբլեայի ղեկավար Քրիստիան Վիգենինին, արտաքին գործերի հանձնաժողովի անդամներ Իոաննիս Կասուլիդեսին և Անդրեյ Կովաչևին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի ներքին քաղաքական իրավիճակը և ներքին քաղաքական զարգացումների և ընտրական գործընթացների նկատմամբ միջազգային լուրջ ուշադրության անհրաժեշտությունը: Լևոն Զուրաբյանը բարձրացրել է ընտրություններին 2000 միջազգային դիտորդներ ուղարկելու` Հայ ազգային կոնգրեսի առաջարկը:

Координатор Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян встретился 22 сентября с руководителем делегации Евросоюза в Армении, с послами Германии, Франции, Великобритании, Румынии, Польши, Чехии, Литвы, Эстонии, а также с представителями дипломатических представительств Болгарии, Греции и Нидерландов. Во встрече участвовал также представитель Центрального офиса Армянского Национального Конгресса Аветис Авагян.
Как сообщает пресс-служба АНК, по просьбе дипломатов Левон Зурабян представил внутриполитическую ситуацию в Армении, требования АНК о проведении внеочередных президентских и парламентских выборов в Армении, внесении изменений в Избирательный кодекс, причины приостановления процесса политического диалога, подготовку к избирательным процессам и действия Конгресса на нынешнем этапе. “Переход к демократии и проведение свободных и справедливых выборов в Армении возможно лишь в том случае, если власти вынуждены будут пойти навстречу требованиям общества под давлением мощной митинговой волны”, -подчеркнул Зурабян.
Как отмечается в сообщении, за день до этого Левон Зурабян и Аветис Авагян встретились с делегацией депутатов Европарламента – руководителем Парламентской ассамблеи «Евронест» Кристианом Вигениным, членами комиссии по внешним делам Иоаннисом Касулидисом и Андреем Ковачевым. Во время встречи были обсуждены внутриполитическая ситуация и необходимость серьезного международного внимания к внутриполитическим событиям и избирательным процессам в Армении. Левон Зурабян озвучил предложение АНК направить на выборы 2000 международных наблюдателей.