Հայաստանի անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ սեպտեմբերի 21-ի զորահանդեսը ցույց տվեց Հայաստանի հանդեպ Ադրբեջանի ռազմական առավելության լիակատար բացակայությունը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը: Նրա խոսքով, տարիներ շարունակ ադրբեջանական քարոզչությունը Ադրբեջանի ռազմական առավելության մասին լեգենդն է տարածել, սակայն «ռազմական շքերթը ցույց տվեց, որ դա ընդամենը քարոզչական պատրանք է, փուչիկ, որը պայթեց»:
Ջամալյանը հավելել է, որ որպես հարձակվող կողմ` Ադրբեջանին հաջողության համար զգալի առավելություն է հարկավոր հայկական ուժերի հանդեպ, սակայն «մենք հավասար ուժեր ունենք, իսկ որոշ հարցերում մենք ունենք առավելություն` 12 հազ. քմ ազատագրված տարածք, ճակատի` մեզ համար ձեռնտու դասավորություն, խորը էշելոնացված պաշտպանություն»:
Ինչ վերաբերում է ինքնին զորահանդեսին, ապա Ջամալյանն առանձնապես նշել է շքերթում ներկայացված «Տոչկա-Ու» մարտավարական հրթիռային համալիրը և 9Կ79-1 և «Էլբրուս» 9Կ72 օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրը, որոնք արդիականացվել են Հայաստանում, ինչպես նաև հայկական արտադրության անօդաչու ինքնաթիռները և C-300 զենիթահրթիռային համալիրները:

Военный парад 21 сентября по случаю 20-летия независимости Армении показал полное отсутствие у Азербайджана военного превосходства над Арменией. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил военный эксперт Давид Джамалян. По его словам, годами напролет азербайджанская пропаганда распространяла легенду о военном превосходстве Азербайджана, однако “военный парад показал, что это всего лишь пропагандистская иллюзия, шарик, который лопнул”.
Джамалян добавил, что как наступающей стороне Азербайджану для успеха необходимо значительное преимущество перед армянскими силами, однако “у нас равные силы, а в некоторых вопросах мы имеем преимущество – 12 тыс. км освобожденной территории, выгодная нам конфигурация фронта, глубокоэшелонированная оборона”.
Что касается самого парада, то Джамалян особо отметил представленные на нем тактический ракетный комплекс 9К79-1 “Точка-У” и оперативно-тактический ракетный комплекс 9К72 “Эльбрус”, модернизированные в Армении, а также беспилотники армянского производства и зенитно-ракетные комплексы С-300.