23 Սեպտեմբեր 2011 - 13:18 AMT
Երևան քաղաքում վերջին շրջանում տեղի ունեցած ավազակային հարձակումների դեպքերի առթիվ ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում իրականացված օպերատիվ-որոնողական և քննչական գործողությունների արդյունքում ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչությունը, ոստիկանության կազմակերպված հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունը և Երևան քաղաքի վարչությունը 2011 թվականի սեպտեմբերի 23-ի վաղ առավոտյան վնասազերծել են հանցավոր կայուն մի խումբ, որը կասկածվում է մայրաքաղաքում իրականացված ծանր հանցագործություններ կատարելու մեջ:
Ոստիկանությունից հայտնում նե, որ ստացած օպերատիվ տվյալների համաձայն՝ հանցավոր խումբը ծրագրում էր իրականացնել նոր հանցագործություն, ինչը ձախողվել է ոստիկանության ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում: Հանցավոր խմբի անդամները ոստիկանության աշխատակիցներին ցուցաբերել են զինված դիմադրություն, ինչը հաջողվել է կանխել և հանցավոր խումբը վնասազերծվել է: Հայտնաբերվել և առգրավվել է մեծ քանակությամբ զենք և զինամթերք, հանցագործության գործիքներ: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 235-րդ հոդվածի հատկանիշներով: Բերման է ենթարկվել 13 անձ: Ոստիկաններին դիմադրություն ցույց տված և փախուստի դիմած անձանցից մեկը՝ մահացել է: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է տվյալ անձի ինքնությունը: Կատարվում է նախաքննություն պարզելու բերման ենթարկված անձանց մեղսակցությունն ու դերակատարության աստիճանը մայրաքաղաքում տեղի ունեցած ծանր հանցագործություններին:
Ինտերնետային լրատվամիջոցների հրապարակումները, թե որպես հանցավոր խմբի անդամ բերման ենթարկվածների թվում են տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց որդիներ, իրականությանը չեն համապատասխանում:
Այսօր Մյասինկյան պողոտայում ոստիկանությունը ձեռնարկել էր օպերատիվ միջոցառում, որի արդյունքում վնասազերծվել էր ծանր հանցագործություն կատարելու մեջ կասկածվող ավազակախումբ։ Սա ամենայն հավանականությամբ այն նույն բանդան է, որի մասին Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը օգոստոսի 23-ին տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ ասել էր. «Մայրաքաղաքում գործում է կայուն, զինված բանդա, որի բացահայտումը պետք է լինի առաջնային նպատակ»։ Ավազակախմբի անդամները զինված մտնում էին տները, կապկպում տան անդամներին և թալանում։
Չնայած Ոստիկանության պաշտոնական հայտարարությանը՝ առավոտվանից լուրեր են շրջանառվում ԶԼՄ-ներում, որ վնասազերծված խմբում կան պաշտոնատար անձանց որդիներ:

По делу о разбойных нападениях, совершенных в последнее время в Ереване, в рамках расследования уголовного дела в Главном следственном управлении Полиции РА в результате оперативно-поисковых и следственных мероприятий Главного следственно-уголовного управления Полиции РА, Управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении, а также Управления Полиции города Еревана 23 сентября рано утром была обезврежена преступная группировка, подозреваемая в совершении тяжких преступлений.
В Полиции заявили, что, согласно полученным оперативным данным, преступная группировка планировала новое преступление, которое не успела реализовать из-за предпринятых полицией действенных мероприятий. Члены группировки оказали сопротивление полиции, однако их удалось задержать, группа обезврежена. В общей сложности подвергнуто приводу 13 человек, обнаружены и конфискованы в большом количестве оружие и боеприпасы, найдены орудия преступления.
По факту случившегося возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 316 УК РА и статьи 235. Один из оказавших сопротивление погиб при попытке к бегству. В результате предпринятых полицией мероприятий была установлена его личность. Ведется следствие по установлению степени виновности каждого из них, а также степени причастности задержанных лиц к преступлениям, совершенным в последнее время в столице.
Публикации СМИ о том, что к преступлениям причастны и сыновья высокопоставленных лиц, не соответствуют действительности, отмечается в сообщении Полиции РА.
Сегодня, 23-го сентября, Полиция Армении на проспекте Мясникяна в Ереване в результате оперативных мероприятий обезвредила состоящую из 5 человек банду, подозреваемую в совершении тяжкого преступления. По имеющейся информации, 4 члена банды задержаны, еще один пытался сбежать, однако разбился, упав со скалы. По некоторым данным, эта организованная преступная группировка причастна к громким ограблениям в Ереване, и именно о ней недавно упоминал генеральный прокурор Армении Агван Овсепян. В нее, согласно сообщениям в СМИ, входили сыновья чиновников и олигархов.