23 Սեպտեմբեր 2011 - 14:15 AMT
Երևանում քսան րոպե ուշացմամբ մեկնարկել է Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքը, որը բացել է ընդդիմադիր, «Հայկական Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հավաքվածներին հիշեցրել է, որ ուղիղ 20 տարի առաջ «սեպտեմբերի 23-ին Արամ Մանուկյանը ՀՀ Գերագույն խորհուրդի անունից Հայաստանն անկախ հռչակեց»: Իր խոսքում Փաշինյանը կտրուկ քննադատության է ենթարկել իշխող վարչակարգին` Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ, և հայտնել, որ նրանք «ժողովրդի դատի առաջ են կանգնելու»: Նա հավելել է, որ ՀԱԿ-ը մինչև վերջ պայքարելու է օլիգարխիկ վարչակարգի դեմ, և իրենց վճռականությունն անվարան է:
Փաշինյանից հետո խոսքով հանդես է եկել 2008թ. մարտի 1-ին զոհվածներից մեկի` Տիգրան Խաչատրյանի մայրը` Ալլա Հովհաննիսյանը: Նա անդրադարձել է մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձություններին և մեղադրել իշխանություններին` Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, այդ իրադարձությունների մեղավորներին գտնելու և պատժելու ցանկության բացակայության մեջ:
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին հավելել է. «Ես հասկանում եմ մարտի 1-ի էջը փակելու` որոշ մարդկանց ցանկությունը, չէ՞ որ այդ էջն ինքը նրանց կփակի քրեակատարողական հիմնարկներում»: Այս համատեքստում նա նշել է, որ դա վերաբերում է իշխանության գլուխներին` Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ:

С двадцатиминутным опозданием в Ереване открылся митинг Армянского национального конгресса. Митинг открыл оппозиционер, редактор газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян, который напомнил собравшимся, что ровно 20 лет назад «23 сентября Верховный совет РА устами Арама Манукяна объявил Армению независимой”. В своей речи Пашинян обрушился с резкой критикой на правящий режим во главе с Сержем Саргсяном и Робертом Кочаряном и, заявив, что они предстанут “перед судом народа”, он добавил, что АНК будет бороться с олигархическим режимом до конца и их решимость непоколебима.
После Пашиняна с речью выступила мать одного из погибших 1 марта 2008 года Тиграна Хачатряна Алла Ованнисян. Она обратилась к трагическим событиям 1 марта и обвинила власти во главе с президентом Сержем Саргсяном в нежелании найти и наказать виновников этих событий.
В свою очередь, Никол Пашинян добавил: «Я понимаю желание некоторых людей, которые хотят закрыть страницу 1 марта, ведь эта страница сама закроет их в уголовно исполнительных учреждениях”. В этом контексте он отметил, что это касается правящей верхушки во главе с Сержем Саргсяном и Робертом Кочаряном