Սեպտեմբերի 23-ին Երևանի Ազատության հրապարակում կայացավ Հայ ազգային կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը: Այսօրվա բողոքի ակցիան, ինչպես և նախորդը, բազմամարդ չէր. ՀՀ Ոստիկանության հաղորդագրության համաձայն, հանրահավաքին մոտ 5 հազար մարդ է մասնակցել: Հանրահավաքի մեկնարկը հայտարարված էր 18:30-ին, սակայն այն սկսվեց քսան րոպե ուշացմամբ, հանրահավաքը բացել է ընդդիմադիր, «Հայկական Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Նա կտրուկ քննադատության է ենթարկել իշխող վարչակարգին` Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ, և հայտնել, որ նրանք «ժողովրդի դատի առաջ են կանգնելու»: Նա հավելել է, որ ՀԱԿ-ը մինչև վերջ պայքարելու է օլիգարխիկ վարչակարգի դեմ, և «իրենց վճռականությունն անվարան է»:
Փաշինյանից հետո խոսքով հանդես է եկել 2008թ. մարտի 1-ին զոհվածներից մեկի` Տիգրան Խաչատրյանի մայրը` Ալլա Հովհաննիսյանը: Նա անդրադարձել է մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձություններին և մեղադրել իշխանություններին` Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, այդ իրադարձությունների մեղավորներին գտնելու և պատժելու ցանկության բացակայության մեջ:
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին հավելել է. «Ես հասկանում եմ մարտի 1-ի էջը փակելու` որոշ մարդկանց ցանկությունը, չէ՞ որ այդ էջն ինքը նրանց կփակի քրեակատարողական հիմնարկներում»:
ՀՀԿ կուսակցատոմսերի կիլոգրամներ
Իսկ ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը հավաքվածներին ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության մի քանի կուսակցատոմսեր: Նրա խոսքով, այն բանից հետո, երբ ՀԱԿ-ի նախորդ հանրահավաքի ժամանակ հայտարարվեց, որ միտինգային շարժումն ավելի ակտիվ է դառնում, Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ ժամանակն է, որպեսզի ՀՀԿ անդամները կիլոգրամներով հանձնեն իրենց կուսակցական տոմսերը: Ընդ որում, նա նշեց, որ հանուն այդ մարդկանց անվտանգության, նրանց անունները գաղտնի կպահվեն:
Եռակի «Այո'» քաղաքացիական անհնազանդությանը
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանն իր հերթին ժողովրդին կոչ է արել պատրաստվել քաղաքացիական անհնազանդության համազգային շքերթին: «Արդյո՞ք մենք պատրաստ ենք հանուն մեր նպատակների իրականացման պայքարել մինչև վերջ»,- հարց է տվել Զուրաբյանը ժողովրդին: Նրա այդ խոսքերն ուղեկցվում էին ամբոխի գոչյուններով` «ԱՅՈ', ԱՅՈ', ԱՅՈ'»:
Ընդդիմության մեկնած ձեռքը
«Մեր մեկնած ձեռքը մերժվեց իշխանությունների կողմից»,- հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը և ժողովրդին կոչ արել ցույց տալ իրենց վերաբերմունքն իշխանությունների հանդեպ: Սարգսյանը հավելել է նաև, որ ճիշտ գործընթաց է սկսվել ժողովրդի հաղթանակին հասնելու համար, և այդ գործընթացը սկսվել է դեռևս նախորդ հանրահավաքի ժամանակ:
Ընդդիմության կողմնակիցների թույլ նյարդերն ու այրված լուսանկարները
Հերթական անգամ Ազատության հրապարակում Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքի ժամանակ ներկաներից մեկը վատացել է, այս անգամ` երիտասարդ տղա: Հանրահավաքի ժամանակ հերթապահող բժիշկները նրան առաջին օգնություն են մատուցել: Նման միջադեպերը կրկնվում են ՀԱԿ-ի բոլոր վերջին հանրահավաքների ժամանակ: Հանրահավաքի ժամանակ նաև լուսանկարներ այրվեցին: Ազատության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ մի տարեց կին բարձրացավ բեմ և այրեց Սերժ Սարգսյանի լուսանկարը:
Ընդդիմության հանրահավաքներն ավելի հաճախ կկայանան
Ինչպես հայտնել է Հայաստանի առաջին նախագահ, ՀԱԿ-ի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ՀԱԿ-ը իշխանությունների դեմ պայքարի նոր փուլ է սկսում, քանի որ, նրա խոսքով, Սերժ Սարգսյանն ու նրա վարչակարգը միայն ճնշման լեզուն են հասկանում: Այդ կապակցությամբ նա նշել է, որ Կոնգրեսն ավելի հաճախակի և բազմամարդ միտինգային քաղաքականություն է սկսում և իշխանություններին նոր պահանջներ առաջադրում` հավելելով, որ հաջորդ հանրահավաքը կկայանա սեպտեմբերի 30-ին:
Ընդ որում, ՀԱԿ-ի մշտական պահանջներին` մինչև տարվա վերջ երկրում անցկացնել արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ, ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում կատարել ՀԱԿ-ի առաջարկած զգալի փոփոխությունները, մոտակա երեք ամսում բացահայտել 2008թ. մարտի մեկի դեպքերև պատժել մեղավորներին, ազատ արձակել ՀԱԿ-ի ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանին և դադարեցնել ՀԱԿ-ի բոլոր յոթ ակտիվիստների քրեական գործերի վարույթները, վերացնել փողոցային առևտրի վրա դրված արգելքն ու դադարեցնել կրպակների ապամոնտաժումը, ավելացել է ևս մեկ պահանջ` դադարեցնել Երևանի քաղաքաշինական դեմքի այլանդակումը և մայրաքաղաքում բարձրահարկերի շինարարությունը: Ընդ որում, նա նշել է, որ ՀԱԿ-ը պատրաստ է իշխանությունների խելամիտ փոխզիջումային առաջարկներին:
ՀԱԿ-ի առաջնորդը նաև բոլոր ներկաներին կոչ է արել յուրաքանչյուրը հետը առնվազն հինգ մարդ բերի հաջորդ հանրահավաքին` վստահեցնելով ժողովրդին, որ հաջորդ հանրահավաքի ժամանակ ընդդիմության կողմնակիցները կտեսնեն «բեկումնային իրադարձությունների հավաստիացումը»:

23 Сентябрь 2011 - 16:53 AMT
Итоги митинга АНК: Килограммы партбилетов РПА, гражданское неповиновение и поручение приводить с собой друзей
23 сентября на площади Свободы в Ереване состоялся очередной митинг оппозиционного Армянского национального конгресса. Сегодняшняя акция протеста, как и последняя, не была многолюдной. По сообщениям Полиции РА, в митинге приняло участие около 5 тысяч человек. Сам митинг, объявленный на 18:30, начался с двадцатипятиминутным опозданием, и открыл его редактор газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян, который обрушился с резкой критикой на правящий режим во главе с Сержем Саргсяном и Робертом Кочаряном и заявил, что они предстанут “перед судом народа”. Он добавил, что АНК будет бороться с олигархическим режимом до конца, и “их решимость непоколебима”.
На митинге выступила с речью мать одного из погибших 1 марта 2008 года Тиграна Хачатряна Алла Ованнисян. Она обратилась к трагическим событиям 1 марта и обвинила власти во главе с президентом Сержем Саргсяном в нежелании найти и наказать виновников этих событий.
В свою очередь, Никол Пашинян добавил: «Я понимаю желание некоторых людей, которые хотят закрыть страницу 1 марта, ведь эта страница сама закроет их в уголовно- исполнительных учреждениях”.
Килограммы партбилетов РПА
А председатель правления АОД Арам Манукян представил собравшимся несколько партийных билетов Республиканской партии Армении. По его словам, после того, как на предыдущем митинге АНК было заявлено, что митинговое движение становится более активным, лидер конгресса Левон Тер-Петросян заявил, что время пришло – члены РПА начали килограммами сдавать свои партийные билеты. При этом он отметил, что ради безопасности этих людей, их имена будут сохранены в тайне.
Троекратное «Да» гражданскому неповиновению
Координатор АНК Левон Зурабян, в свою очередь, призвал народ готовиться к победному шествию движения общенародного гражданского неповиновения. «Готовы ли мы ради осуществления своих целей бороться до конца?», – риторически спросил он у народа. Эти его слова сопровождались криками толпы «ДА, ДА, ДА».
Протянутая рука оппозиции
“Наша протянутая рука была отвергнута властями”, – заявил в ходе митинга председатель партии «Республика» Арам Саргсян и призвал народ показать свое отношение к властям. Саргсян также добавил, что начат правильный процесс для достижения победы народа, и этот процесс был начат еще с предыдущего митинга.
Слабые нервы сторонников оппозиции и сожженные фотографии
В очередной раз во время митинга одному из присутствующих стало плохо – на этот раз молодому парню. Врачи, дежурившие во время митинга, оказали ему первую медицинскую помощь. Подобные инциденты повторяются во время всех последних митингов АНК. Митинг также не обошелся без сжигания фотографий. В ходе митинга Армянского национального конгресса на площади Свободы одна пожилая женщина вышла на сцену и сожгла фотографию Сержа Саргсяна.
Митинги оппозиции будут проходить чаще
Как заявил первый президент Армении, лидер АНК Левон Тер-Петросян, конгресс начинает новый этап борьбы с властями, так как, по его словам, Серж Саргсян и его режим понимают лишь язык давления. В связи с этим он отметил, что АНК начинает более частую и многолюдную митинговую политику и выдвигает властям новые требования и добавил, что следующий митинг состоится 30 сентября.
При этом к постоянным требованиям АНК – до конца года провести в стране внеочередные президентские и парламентские выборы, внести существенные изменения в Избирательный кодекс РА, предложенные АНК, раскрыть 10 убийств 1 марта 2008 года и наказать виновных и освободить активиста АНК Тиграна Аракеляна и закрыть уголовные дела в отношении всех семи активистов АНК, отменить запрет на уличную торговлю и прекратить снос киосков – добавилось еще одно требование: прекратить изменения архитектурного облика города и строительство высоток в нем. При этом он отметил, что АНК готов к разумным компромиссным предложениям властей.
Также лидер АНК поручил всем присутствующим на площади привести с собой на следующий митинг минимум пять человек, заверив народ, что на следующем митинге последователи оппозиции увидят “подтверждение переломных событий”.