Սեպտեմբերի 23-ին Երևանի Ազատության հրապարակում կայացավ Հայ ազգային կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը: Այսօրվա բողոքի ակցիան, ինչպես և նախորդը, բազմամարդ չէր. ՀՀ Ոստիկանության հաղորդագրության համաձայն, հանրահավաքին մոտ 5 հազար մարդ է մասնակցել: Հանրահավաքի մեկնարկը հայտարարված էր 18:30-ին, սակայն այն սկսվեց քսան րոպե ուշացմամբ, հանրահավաքը բացել է ընդդիմադիր, «Հայկական Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Նա կտրուկ քննադատության է ենթարկել իշխող վարչակարգին` Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ, և հայտնել, որ նրանք «ժողովրդի դատի առաջ են կանգնելու»: Նա հավելել է, որ ՀԱԿ-ը մինչև վերջ պայքարելու է օլիգարխիկ վարչակարգի դեմ, և «իրենց վճռականությունն անվարան է»:
Փաշինյանից հետո խոսքով հանդես է եկել 2008թ. մարտի 1-ին զոհվածներից մեկի` Տիգրան Խաչատրյանի մայրը` Ալլա Հովհաննիսյանը: Նա անդրադարձել է մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձություններին և մեղադրել իշխանություններին` Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, այդ իրադարձությունների մեղավորներին գտնելու և պատժելու ցանկության բացակայության մեջ:
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին հավելել է. «Ես հասկանում եմ մարտի 1-ի էջը փակելու` որոշ մարդկանց ցանկությունը, չէ՞ որ այդ էջն ինքը նրանց կփակի քրեակատարողական հիմնարկներում»:
ՀՀԿ կուսակցատոմսերի կիլոգրամներ
Իսկ ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը հավաքվածներին ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության մի քանի կուսակցատոմսեր: Նրա խոսքով, այն բանից հետո, երբ ՀԱԿ-ի նախորդ հանրահավաքի ժամանակ հայտարարվեց, որ միտինգային շարժումն ավելի ակտիվ է դառնում, Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ ժամանակն է, որպեսզի ՀՀԿ անդամները կիլոգրամներով հանձնեն իրենց կուսակցական տոմսերը: Ընդ որում, նա նշեց, որ հանուն այդ մարդկանց անվտանգության, նրանց անունները գաղտնի կպահվեն:
Եռակի «Այո'» քաղաքացիական անհնազանդությանը
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանն իր հերթին ժողովրդին կոչ է արել պատրաստվել քաղաքացիական անհնազանդության համազգային շքերթին: «Արդյո՞ք մենք պատրաստ ենք հանուն մեր նպատակների իրականացման պայքարել մինչև վերջ»,- հարց է տվել Զուրաբյանը ժողովրդին: Նրա այդ խոսքերն ուղեկցվում էին ամբոխի գոչյուններով` «ԱՅՈ', ԱՅՈ', ԱՅՈ'»:
Ընդդիմության մեկնած ձեռքը
«Մեր մեկնած ձեռքը մերժվեց իշխանությունների կողմից»,- հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը և ժողովրդին կոչ արել ցույց տալ իրենց վերաբերմունքն իշխանությունների հանդեպ: Սարգսյանը հավելել է նաև, որ ճիշտ գործընթաց է սկսվել ժողովրդի հաղթանակին հասնելու համար, և այդ գործընթացը սկսվել է դեռևս նախորդ հանրահավաքի ժամանակ:
Ընդդիմության կողմնակիցների թույլ նյարդերն ու այրված լուսանկարները
Հերթական անգամ Ազատության հրապարակում Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքի ժամանակ ներկաներից մեկը վատացել է, այս անգամ` երիտասարդ տղա: Հանրահավաքի ժամանակ հերթապահող բժիշկները նրան առաջին օգնություն են մատուցել: Նման միջադեպերը կրկնվում են ՀԱԿ-ի բոլոր վերջին հանրահավաքների ժամանակ: Հանրահավաքի ժամանակ նաև լուսանկարներ այրվեցին: Ազատության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ մի տարեց կին բարձրացավ բեմ և այրեց Սերժ Սարգսյանի լուսանկարը:
Ընդդիմության հանրահավաքներն ավելի հաճախ կկայանան
Ինչպես հայտնել է Հայաստանի առաջին նախագահ, ՀԱԿ-ի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ՀԱԿ-ը իշխանությունների դեմ պայքարի նոր փուլ է սկսում, քանի որ, նրա խոսքով, Սերժ Սարգսյանն ու նրա վարչակարգը միայն ճնշման լեզուն են հասկանում: Այդ կապակցությամբ նա նշել է, որ Կոնգրեսն ավելի հաճախակի և բազմամարդ միտինգային քաղաքականություն է սկսում և իշխանություններին նոր պահանջներ առաջադրում` հավելելով, որ հաջորդ հանրահավաքը կկայանա սեպտեմբերի 30-ին:
Ընդ որում, ՀԱԿ-ի մշտական պահանջներին` մինչև տարվա վերջ երկրում անցկացնել արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ, ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում կատարել ՀԱԿ-ի առաջարկած զգալի փոփոխությունները, մոտակա երեք ամսում բացահայտել 2008թ. մարտի մեկի դեպքերև պատժել մեղավորներին, ազատ արձակել ՀԱԿ-ի ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանին և դադարեցնել ՀԱԿ-ի բոլոր յոթ ակտիվիստների քրեական գործերի վարույթները, վերացնել փողոցային առևտրի վրա դրված արգելքն ու դադարեցնել կրպակների ապամոնտաժումը, ավելացել է ևս մեկ պահանջ` դադարեցնել Երևանի քաղաքաշինական դեմքի այլանդակումը և մայրաքաղաքում բարձրահարկերի շինարարությունը: Ընդ որում, նա նշել է, որ ՀԱԿ-ը պատրաստ է իշխանությունների խելամիտ փոխզիջումային առաջարկներին:
ՀԱԿ-ի առաջնորդը նաև բոլոր ներկաներին կոչ է արել յուրաքանչյուրը հետը առնվազն հինգ մարդ բերի հաջորդ հանրահավաքին` վստահեցնելով ժողովրդին, որ հաջորդ հանրահավաքի ժամանակ ընդդիմության կողմնակիցները կտեսնեն «բեկումնային իրադարձությունների հավաստիացումը»:

23 September 2011 - 16:53 AMT
On September 23, Armenian National Congress (ANC) opposition bloc rally kicked off at Yerevan’s Liberty Square 20 minutes later than scheduled. Armenian Police estimated the number of rally participants at 5 thousand people.
Haykakan Zhamanak newspaper editor-in-chief Nikol Pashinyan opened the rally, reminding those gathered that 20 years ago, Aram Manukyan, on behalf of the Supreme Council of the Republic of Armenia, declared the republic’s independence.
Pashinyan went on to slam current ruling regime led by Serzh Sargsyan and Robert Kocharian, threatening them with public indignation. As he stressed, ANC determination to struggle against oligarchic regime remains unwavering.
The mother of one of the victims of March 1, 2008 events, Tigran Khachatryan, delivered a speech, accusing the authorities of inactivity in revealing and punishing those responsible.
“The ruling authorities will face a proper retribution for their inactivity,” Pashinyan stressed.
RPA members turn in party cards
Armenian National Movement (ANM) board chairman showed several party cards to participants of ANC rally in Yerevan.
As Aram Manukyan noted, great number of party cards were turned in by the members of ruling Republican Party of Armenia (RPA) after ANC leader Levon Ter-Petrossian announced about activation of rallies. Manukyan refrained from revealing the cardholders' names for safety reasons.
A triple “Yes” to civil disobedience
ANC coordinator urged those present at Yerevan-hosted rally to prepare for civil disobedience march.
“In March, ANC urged its supporters for civil disobedience campaign. The authorities, aware of public determination, were forced to make concessions and initiate a dialogue. However, the authorities stopped halfway, refusing to make further concessions, believing internal political pressure in Armenia to have subsided,” Levon Zurabyan stressed.
Zurabyan called on those gathered to meet the challenge by gathering vast masses in the Liberty Square.
“We're must prove the regime that the struggle is not over with the release of political prisoners. Are we ready to fight till the end?” Manukyan questioned those gathered, who chanted, “Yes, Yes, Yes!” in reply.
Opposition’s hand of cooperation
The authorities rejected the hand of cooperation we extended, the leader of Republic party said.
“Yet, the opposition is not the one to hold a grudge, the coalition is,” Aram Sargsyan stated at ANC rally.
The People's Party of Armenia leader, Stepan Demirchyan, in turn, called on rally participants to raise their voice in protest against the authorities for humiliating the dignity of people.
Weak nerves and burned photos
A young man felt unwell at ANC rally. The doctors present on site, provided the young man with emergency aid. Similarly, a woman felt unwell during the last ANC rally.
In an act of protest, an elderly woman burned the photo of Armenian President Serzh Sargsyan.
Promise of frequent opposition rallies
Armenian National Congress launches a new stage of struggle against the ruling authorities, ANC leader stressed.
As Levon Ter-Petrossian stated at the rally, despite Congress attempts to solve the political crisis through civilized methods, Armenian President Serzh Sargsyan won't agree to concessions unless pressured.
As Ter-Petrossian announced in this context, more frequent rallies are under way, with ANC posing new demands to authorities.
“With the first two demands of key importance, we, however are ready for reasonable compromise,” ANC leader concluded.
The next rally of Armenian National Congress bloc has been scheduled for September 30.
“I’d like to instruct every one of you, rather than request, to bring 5 more people to the next rally,” Levon Ter-Petrossian said, addressing those gathered.