24 Սեպտեմբեր 2011 - 09:59 AMT
Հանրապետությունում առաջին անգամ տեղի ունեցած Միջհամայնքային մշակութային առաջին ցուցահանդեսի (մարզային «ArtExpo») և մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում «Լավագույն պարային խումբ (անհատ կատարող)» անվանակարգի ժյուրիի նախագահ, Երևանի Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի պարարվեստի ամբիոնի վարիչ, «Բերդ» պարային համույթի գլխավոր պարուսույց Կարեն Գևորգյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ փառատոնը կարծես մի տեսակ հաշվետվություն էր մարզերի պարային համույթների համար: Ըստ նրա, ՀՀ մարզերի պարային համույթները շատ մեծ անելիքներ ունեն: Բացի կատարողական տեխնիկայի թերություններից, կան նաև թերություններ տարազների և երաժշտության ընտրության հարցում: Ըստ Գևորգյանի, այդ ամենը մարզպետարանների թերացումն է, որովհետև նրանք լավ չեն հետևում պարային խմբերի գործունեությանը, այնինչ պարը ամենամեծ մասսայականությունը վայելող արվեստն է և ամենախոցելին:
Մրցույթ-փառատոնի 1-ին մրցանակին արժանացել է Վանաձորի քաղաքապետարանի «Հորովել» համույթը, իսկ 2-րդ մրցանակին` «Վեդի» պարային համույթը:
Միջհամայնքային մշակութային առաջին ցուցահանդեսը (մարզային «ArtExpo») և մրցույթ-փառատոնը կայացել է սեպտեմբերի 2011 թ. սեպտեմբերի 4-5-ը Վանաձորում և 8-9-ը՝ Գյումրիում: Արդյունքներն ամփոփվել են այսօր` ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությունում:

24 Сентябрь 2011 - 09:59 AMT
В рамках состоявшейся впервые в Армении Межобщинной культурной выставки (областная “ArtExpo”), а также конкурса-фестиваля, председатель жюри в номинации “лучший хореографический ансамбль (исполнитель)”, заведующий кафедрой хореографии Ереванского государственного педагогического университета им Х. Абовяна, главный хореограф танцевального ансамбля “Берд” Карен Геворкян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что фестиваль был своеобразным отчетом для областных танцевальных коллективов. По его словам, им еще предстоит огромная работа: помимо погрешностей в технике исполнения, им необходимо обратить внимание и на костюмы и выбор музыки. Все это является упущением областных администраций, так как они не следят за деятельностью своих хореографических ансамблей, тогда как искусство танца одно из самых массовых и распространенных.
1-го приза фестиваля-конкурса удостоился ансамбль “Оровел” мэрии Ванадзора, 2-ой приз – у ансамбля “Веди”. Межобщинная культурная выставка (областная “ArtExpo”) и конкурс-фестиваль состоялся 4-5 сентября в Ванадзоре, а 8-9 – в Гюмри. Результаты подведены 24 сентября в Министерстве регионального управления РА.