Սեպտեմբերի 29-ին Սեզարիա Էվորայի փոխարեն Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ելույթ է ունենալու հայտնի իտալացի տենոր Ալեսանդրո Սաֆինան, հայտնում է համերգի մեդիա գործընկեր ARIT.am-ը:
«Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակներում պետք է ելույթ ունենար հռչակավոր երգչուհի Սեզարիա Էվորան: Վերջերս իր հյուրախաղերի շրջանակներում Էվորան ժամանել էր Փարիզ, սակայն նրա առողջական վիճակն այնքան էր վատացել, որ նա որոշել է չեղյալ հայտարարել բոլոր համերգներն ու հրաժեշտ տալ բեմին:
Ալեսանդրո Սաֆինան ծնվել է 1963թ-ին Իտալիայի Սիենա քաղաքում: Երաժշտությամբ սկսել է զբաղվել 9 տարեկանից: 17 տարեկանում ընդունվել է Ֆլորենցիայի Լուիջի Կերուբինիի կոնսերվատորիա: Առաջին հաղթանակը տարել է «Concorso Lirico Internazionale» մրցույթում 1989թ-ին: Սկզբնական շրջանում ելույթ է ունեցել ակադեմիական ոճում, կատարել է «Սևիլյան սափրիչ», «Բոհեմ», «Եվգենի Օնեգին» և այլ օպերաների գլխավոր պարտիաները: 1990-ական թվականներից անցում է կատարել «Օպերային ռոք» ժանրին և զբաղվել սկավառակների ձայնագրությամբ: 1999-2007 թ-ի ընթացքում թողարկել է 8 ալբոմ:

26 Сентябрь 2011 - 06:16 AMT
29 сентября вместо Сезарии Эворы в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна с концертом выступит известный итальянский тенор Алессандро Сафина, сообщает медиа-партнер концерта ARIT.am.
В рамках фестиваля “Ереванские перспективы” в Ереване с концертом должна была выступить всемирно известная Сезария Эвора. На днях певица в рамках гастролей прибыла в Париж. Там состояние ее здоровья резко ухудшилось, Эвора была "настолько слаба", что в итоге приняла решение отменить все концерты и завершить музыкальную карьеру.
Алессандро Сафина родился в 1963 году в городе Сиена Италии. Алессандро увлекся музыкой с девяти лет. Его родители были горячими поклонниками оперы и с самого детства старались привить эту страсть и своему сыну. В возрасте 17 лет он поступил в консерваторию Луиджи Керубини во Флоренции. В 1989 году выиграл первый приз в песенном конкурсе “Concorso Lirico Internazionale”. Вначале работал в области академической музыки, исполнял главные партии в операх “Богема”, “Севильский цирюльник”, “Русалка”, “Евгений Онегин”. В середине 1990-х гг. Сафина решил попробовать себя в новом жанре, который сам певец назвал “оперным роком” (элементы поп-музыки, соула, мюзиклов в сочетании с академическим вокалом). С 1999 по 2007 годы выпустил 8 альбомов.