«Կրկին անգամ Հայ-թուրքական արձանագրությունների ընդգրկումը Թուրքիայի խորհրդարանի օրակարգում թուրքական վերնախավի էժանագին հնարքն է»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության մամլո քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ ընդգծելով, որ դա իր անձնական կարծիքն է: Ըստ նրա, համաշխարհային հանրությունն ակնկալում է, որ Թուրքիան կվավերացնի այդ արձանագրությունները և կկատարի ստանձնած պարտավորությունները: Շարմազանովը հայտարարել է, որ քանի դեռ Թուրքիան դա չի արել, առաջընթաց գործընթացում չի լինի և Հայաստանը ոչ մի քայլ չի ձեռնարկի վավերացման ուղղությամբ:
Շարմազանովը, մեկնաբանելով այն, որ Էրդողանը հեռացել է ՄԱԿ-ի նիստերի դահլիճից Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ԳՎ 66-րդ նստաշրջանում ելույթի ժամանակ, հայտարարել է, որ դա վկայում է Էրդողանի ու թուրքական վերնախավի մոտ հայկական բարդույթի առկայության մասին:
Թուրքիայի նախարարների խորհուրդը վերադարձրել է խորհրդարանի օրակարգ Հայ-թուրքական արձանագրությունները, հաղորդում են թուրքական ԶԼՄ-ները: Թուրքիայի խորհրդարանի կանոնադրության համաձայն, չհաստատված օրինագծերը անվավեր են ճանաչվում, ուստի Հայ-թուրքական արձանագրությունները առգրավվել էին նոր գումարման խորհրդարանի օրակարգից: Սակայն, օրենսդրության մեջ կա նաև կետ, որի համաձայն կառավարությունը կամ պատգամավորը կարող են վերադարձնել փաստաթղթերն օրակարգ:
Օգոստոսի վերջում Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովը օրակարգից հանեց 898 օրինագիծ, այդ թվում նաև Հայ-թուրքական արձանագրությունները, որ ստորագրվել են 2009թ.: Արձանագրությունները հետ կանչելու գլխավոր պատճառն այն էր, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը խորհրդարանը համարեց Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության համար գերակայությունը կորցրած հարց: Բացի այդ, ըստ խորհրդարանի կանոնակարգի, կիսամյակի ընթացքում չընդունված հարցը կորցնում է իր իրավաբանական ուժը:

26 Сентябрь 2011 - 08:33 AMT
“Возврат Протоколов в повестку турецкого парламента – дешевый трюк со стороны турецкой элиты. Мировое сообщество ожидает не этого”,- заявил на пресс конференции в Ереване пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, подчеркнув, что это его личное мнение. По его словам, мировое сообщество ожидает, что Турция ратифицирует эти протоколы и выполнит взятые на себя обязательства.
Шармазанов заявил, что пока Турция этого не сделает, то прогресса в процессе не будет, и Армения не предпримет никаких шагов по ратификации.
Шармазанов, прокомментировав то, что Эродган вышел из зала заседаний ООН во время выступления президента Армении Сержа Саргсяна на 66 сессии Генеральной ассамблеи, заявил, что это свидетельствует об армянском комплексе Эрдогана и турецкой элиты.
Совет министров Турции вернул в повестку парламента армяно-турецкие Протоколы, передают турецкие СМИ. В соответствии с уставом парламента Турции, законопроекты, которые не были утверждены в ходе конкретного законодательного этапа, признаются недействительными. В результате чего армяно-турецкие протоколы были изъяты из повестки парламента нового созыва. Но в законодательстве также есть пункт, согласно которому правительство или депутаты могут вернуть документы в повестку.