ՀՀ Անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսի հաշվին «գովազդվեց» նաև Ադրբեջանում կայացած զորահանդեսը: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է սոցիոլոգիական «Սոցիոմետր» կենտրոնի ղեկավար, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը, եթե ժամանակին Ադրբեջանի զորահանդեսի մասին գրել էր 98 անգլալեզու կայք, ապա սեպտեմբերի 21-ի երևանյան զորահանդեսից հետո, այդ թիվը հասավ 830-ի: «Հարկ է նշել, որ սեպտեմբերի 21-ից ի վեր երևանյան զորահանդեսին անդրադարձել է 850 անգլալեզու և 400 ռուսալեզու կայք»,-ասել է նա: Ըստ նրա, շքերթը նաև ակտիվորեն քննարկվել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում, հիմնականում նպատակ ունենալով համոզել ներքին սպառողին, որ ի տարբերություն Ադրբեջանի, ՀՀ զինված ուժերը թույլ են:
Սոցիոլոգը նշել է նաև, որ զորահանդեսի ժամանակ Հայաստանը նաև պետք է հաշվի առներ երրորդ կողմին՝ Ռուսաստանին, որը ռազմական տեխնիկա է առաքում երկու երկրներին: «Եթե նույնիսկ մենք ատոմային ռումբ կամ C-400 ունենայինք, չպետք է ցույց տայինք»,-ասել է նա:

Yerevan-hosted military parade, dedicated to the 20th anniversary of the Republic of Armenia, factually, helped increase Azeri military parade’s publicity.
As the head of Sociometer sociological center Aharon Adibekyan told a news conference in Yerevan, in June, Baku military parade was covered by only 98 English-language websites; however, the figure shot up to 830 after the Yerevan-hosted event. “On September 21, 850 English- and 400 Russian-language media outlets referred to a parade in Yerevan. The event was mentioned by Azeri media as well, though only to persuade local population of the advantage of Azeri armed forces over those of Armenia,” the expert noted.
However, the expert believes that Armenia’s demonstration of weaponry during the parade was inadvisable, as the country failed to consider the interests of the third country, Russia, in the process.