ՀՀ Անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսի հաշվին «գովազդվեց» նաև Ադրբեջանում կայացած զորահանդեսը: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է սոցիոլոգիական «Սոցիոմետր» կենտրոնի ղեկավար, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը, եթե ժամանակին Ադրբեջանի զորահանդեսի մասին գրել էր 98 անգլալեզու կայք, ապա սեպտեմբերի 21-ի երևանյան զորահանդեսից հետո, այդ թիվը հասավ 830-ի: «Հարկ է նշել, որ սեպտեմբերի 21-ից ի վեր երևանյան զորահանդեսին անդրադարձել է 850 անգլալեզու և 400 ռուսալեզու կայք»,-ասել է նա: Ըստ նրա, շքերթը նաև ակտիվորեն քննարկվել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում, հիմնականում նպատակ ունենալով համոզել ներքին սպառողին, որ ի տարբերություն Ադրբեջանի, ՀՀ զինված ուժերը թույլ են:
Սոցիոլոգը նշել է նաև, որ զորահանդեսի ժամանակ Հայաստանը նաև պետք է հաշվի առներ երրորդ կողմին՝ Ռուսաստանին, որը ռազմական տեխնիկա է առաքում երկու երկրներին: «Եթե նույնիսկ մենք ատոմային ռումբ կամ C-400 ունենայինք, չպետք է ցույց տայինք»,-ասել է նա:

26 Сентябрь 2011 - 10:49 AMT
За счет армянского военного парада, посвященного 20-летию провозглашения независимости Республики Армения, был «пропиарен» также азербайджанский военный парад. Как заявил на пресс-конференции в Ереване руководитель социологического центра «Социометр», социолог Агарон Адибекян, если о военном параде в Баку в свое время написали 98 англоязычных сайтов, то после парада 21-го сентября в Армении это число достигло 830. «Следует отметить, что с 21-го сентября к армянскому военному параду обратилось 850 англоязычных сайтов и 400 русскоязычных», – сообщил он. По его словам, парад также активно обсуждался и азербайджанскими СМИ, основной целью которых было убедить внутреннего потребителя, что в отличие от Азербайджана ВС Армении слабы.
При этом он заметил, что в ходе парада Армения также должна была учитывать и третью сторону – Россию, которая поставляет военную технику обеим странам. «Будь у нас даже атомная бомба или С400, мы не должны были их показывать», – подчеркнул он.