Ադրբեջանի հանրությունը շոկի մեջ է Երևանում կայացած ՀՀ Անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա, զորահանդեսի մասին իր գնահատականներով ադրբեջանական կողմը թոզ է փչում սեփական ժողովրդի աչքերին՝ նրա ուշադրությունը սեփական անհաջողություններից շեղելու համար: «Հասկանում եք, հայկական զորահանդեսի մասին խոսում են ոչ թե ռազմական փորձագետները, այլ քաղաքագետներ, ինչ-որ անհասկանալի մարդիկ»,-ասել է նա: Ընդ որում, փորձագետը նշել է, որ այդ ամենը վկայում է միայն մեկ բանի մասին. «Ադրբեջանը տարիներ շարունակ մոլորեցրել է ոչ միայն միջազգային հանրությանը, այլ նաև սեփական ժողովրդին»:
«Ադրբեջանը, որը 2000թ. ի վեր 5-6 անգամ ավելացրել է իր ռազմական բյուջեն, այսօրվա օրով ոչ մի առավելություն չունի»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ որոշ հարցերում պաշտպանական դիրքերում Բաքուն նույնիսկ զիջում է Երևանին:
Ընդ որում, նա նշել է, որ այն, որ արտասահմանցի փորձագետները խոսում են տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռության մասին, արդեն իսկ շոկ է ադրբեջանցիների համար:

26 Сентябрь 2011 - 11:00 AMT
Азербайджанское общество в шоке от военного парада в Ереване, посвященного 20-летию провозглашения независимости Республики Армения. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил военный эксперт Арцрун Ованнисян. По его словам, своими оценками парада азербайджанская сторона пускает пыль в глаза своего народа, чтобы отвлечь внимание от своих неудач. “Понимаете, об армянском параде с заявлениями выступают не военные эксперты, а политологи и какие-то непонятные люди”, – сказал он. При этом армянский эксперт отметил, что все это говорит об одном: “Азербайджан все эти годы обманывал не только международное сообщество, но и собственный народ».
«Азербайджан, который с 2000 года в 5-6 раз увеличил свой военный бюджет, на сегодняшний день не имеет никаких преимуществ», – сказал он, добавив, что даже в некоторых вопросах в оборонной сфере Баку уступает Еревану.
При этом он отметил, что то, что зарубежные эксперты говорят о военном балансе в регионе, для азербайджанцев уже является шоком.