26 Սեպտեմբեր 2011 - 11:02 AMT
Հայկական Զինված ուժերում տարեց տարի աճում է կին-զինծառայողների թիվը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով, ցանկացած պրոֆեսիոնալ բանակում կնոջ դերը զգալիորեն բարձրացել է: Այդ առումով նա նշել է, որ իդեալական մարտունակ հայկական բանակի մասին երազանքը կարող է իրականություն դառնալ միայն տղամարդու և կնոջ համատեղ ծառայության դեպքում:
Իր հերթին «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը նշել է, որ հայկական բանակում կանայք վաղուց են ծառայում: Բացի դրանից, նա նշել է, որ բանակում կանանց ծառայությունը կվկայի տաղամարդկանց և կանանց հավասարության մասին: «Ես չեմ խոսում պարտադիր ծառայության մասին, բայց կարծում եմ, որ ցանկության դեպքում կանայք կարող են ծառայել բանակում»,- նշել է նա և հավելել, որ կան գործառույթներ, որոնք կանայք ավելի լավ են կատարում, քան տղամարդիկ:
Իր հերթին հոգեբան Սամվել Խուդոյանը նշել է, որ «բանակում խառնաշփոթը կվերջանա, եթե ծառայեն կանայք»: Նրա խոսքով, բանակում կանանց առկայության դեպքում այլևս չեն լինի հայհոյանքներ և վեճեր:

26 Сентябрь 2011 - 11:02 AMT
В армянских ВС с каждым годом растет число женщин-военнослужащих. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил военный эксперт Арцрун Ованнисян. По его словам, в любой профессиональной армии роль женщины значительно повысилась. В этом контексте он заметил, что мечта об идеальной боеспособной армянской армии воплотится в жизнь лишь в случае совместной службы женщин и мужчин.
В свою очередь, руководитель социологического центра «Социометр», социолог Агарон Адибекян добавил, что женщины в армянской армии служат с давних пор. Кроме этого он отметил, что служба женщин в армии будет говорить о равенстве мужчин и женщин. “Я не говорю об обязательной службе, но думаю, что при желании женщины могут служить в армии”, – отметил он, добавив, что есть функции, которые женщины выполняют лучше, чем мужчины.
Со своей стороны, психолог Самвел Худоян отметил, что «бардак в армии закончится, когда в ней будут служить женщины». По его словам, в случае наличия женщин в армии больше не будет матершины или драк.