26 Սեպտեմբեր 2011 - 11:45 AMT
Երևանում Հայաստանի Անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսից հետո Ադրբեջանը փորձում է «լավ դեմք ցույց տալ վատ խաղի ժամանակ»: Եվ որքան էլ փորձում են ադրբեջանական իշխանությունները քաղաքագետների և փորձագետների շուրթերով համոզել իրենց հասարակայնությանը, որ հայկական բանակը և հայկական ռազմական տեխնիկան բոլորովին սարսափելի չեն, բոլոր հայտարարությունների քողի տակ երևում է բացարձակ շփոթվածություն: Այդ շփոթվածությունը հստակ տեսանելի է նաև Ադրբեջանի շարքային քաղաքացիների գրառումներում: Հայ ռազմական փորձագետները Երևանում տեղի ունեցած զորահանդեսից հետո ադրբեջանական կողմի դրությունը բնութագրում են մեկ բառով` շոկ:
Բաքուն վերջին տարիներին նույնիսկ չէր փորձում թաքցնել գնվող և արտադրվող զենքի հսկայական ծավալները: Այդ «անկեղծությունը» նպատակ ուներ վախեցնել հայկական կողմին, ստիպել նահանջել ադրբեջանական բանակի «հզորության» դիմաց: Բայց նույն Բաքուն պատրաստ չէր հայկական բանակի տեխնիկական պատրաստվածությանը: Բաքուն, որը երրորդ երկրից ձեռք էր բերել անօդաչու թռչող սարք, որը վերջերս Արցախում ոչնչացվել էր, պատրաստ չէր հայկական կողմի մոտ անօդաչու ինքնաթիռների առկայությանը, ընդ որում սեփական արտադրության: Ադրբեջանը, որը երբեք չի ունեցել պրոֆեսիոնալ բանակ և նույնիսկ արցախյան պատերազմի տարիներին հույսը դրել էր այլ երկրների վարձկանների վրա, պատրաստ չէր տեսնել պրոֆեսիոնալ հայ մարտիկներին:
Եվ դա այն դեպքում, որ Երևանում զորահանդեսի ժամանակ բնականաբար ցուցադրվեց հայկական ռազմական տեխնիկայի ոչ ամբողջ հզորությունը: Ինչպես այսօր հայտարարել է սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը. «եթե մենք ունենայինք ատոմային ռումբ կամ С400, մենք չպետք է ցույց տայինք դրանք»:
Միաժամանակ Բաքուն պնդում է, թե հիանալի գիտի` ինչ սպառազինություններ ունի Հայաստանը: Ինչպես հայտարարել է օրերս Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Արազ Ազիմովը, «վերջերս ստացված տեղեկությունների համաձայն Հայաստանը որոշ հարևան երկրներից ստացել է զգալի քանակությամբ հարձակողական սպառազինություն: Դրանց շարքում` հրթիռներ, հակահրթիռային զենք, 78 հազար Կալաշնիկովի ինքնաձիգ և այլն»:
Եթե Ադրբեջանում, ինչպես պնդում են, հաշվել են հայկական զենքը, ապա ինչո՞վ է պայմանավորված այդքան ակնհայտ շոկային դրությունը: Այն գիտակցությա՞մբ, որ Երևանում զորահանդեսից հետո, որի տեսագրությունը հեշտությամբ կարելի է գտնել YouTube կայքում, ավելի բարդ է լինելու սեփական ժողովրդին հեքիաթներ պատմել հայկական բանակի ոչ պրոֆեսիոնալության մասին: Թե՞ Բաքուն ամեն դեպքում չի կասկածում իր իրազեկության մեջ և փորձում է գուշակել, թե էլ ինչ սպառազինություններ ունի հայկական բանակը: Եվ նման քանակությամբ հարձակողական սպառազինության առկայության դեպքում Ադրբեջանի` նոր պատերազմ սկսելու փորձը չի՞ վերածվի արդյոք նրա համար այս անգամ աղետալի պարտության: Ամեն դեպքում ադրբեջանական իշխանությունները պետք է լավ մտածեն ռազմական գործողություններ սկսելուց առաջ: Ո՞վ գիտի, թե դեռ ինչ զենքեր ունի հայկական կողմը:

После приуроченного к 20-летию независимости Армении военного парада в Ереване Азербайджан пытается сохранить «хорошую мину при плохой игре». И как ни стараются азербайджанские власти устами политологов и экспертов, то есть людей исключительно гражданских, убедить свою общественность и самое себя в том, что армянская армия и армянская военная техника – это совсем не страшно, сквозь все заявления проглядывает абсолютная растерянность. Эта растерянность отчетливо видна и в записях в Интернете рядовых граждан Азербайджана. Армянские военные эксперты называют состояние азербайджанской стороны после военного парада в Ереване одним словом – шок.
Баку в последние годы даже не старался скрыть огромные объемы закупаемого и производимого оружия. Эта “открытость” имела целью напугать армянскую сторону, заставить отступить перед “мощью” азербайджанской армии. Но тот же Баку оказался не готов к техническому оснащению армянской армии. Баку, приобретенный из третьей страны беспилотник которого был буквально накануне уничтожен в Арцахе, оказался не готов к наличию у армянской стороны беспилотников, причем собственного производства. Азербайджан, никогда не имеющий профессиональной армии и “выезжающий” даже во время арцахской войны за счет наемников из других стран, оказался не готов увидеть профессиональных армянских бойцов.
И это тогда, когда во время парада в Ереване была продемонстрирована, естественно, не вся стоящая на вооружении армянской армии военная техника. Как заявил сегодня социолог Агарон Адибекян: «будь у нас даже атомная бомба или С400, мы не должны были их показывать».
Между тем в Баку утверждают, что прекрасно проинформированы о том, каким вооружением располагает Армения. Как заявил буквально на днях замминистра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов, “согласно недавно полученным сведениям, Армения получила от некоторых соседних стран значительное количество наступательных вооружений: "Среди них ракеты, противотанковое оружие, 78 тысяч автоматов Калашникова и другое вооружение".
В этом случае, если в Азербайджане, как утверждают, “пересчитали” армянское оружие, чем же объясняется столь очевидное шоковое состояние? Пониманием, что после парада в Ереване, видеозапись которого легко можно найти на сайте YouTube, все труднее будет рассказывать своему народу байки о “непрофессионализме” армянской армии? Или все же в Баку сомневаются в своей информированности и пытаются угадать, каким еще вооружением обладает армянская армия? И, при наличие такого количества наступательного вооружения, не обернется ли новая попытка Азербайджана развязать войну вторым и на этот раз катастрофическим для него поражением? В любом случае, азербайджанским властям стоит крепко подумать, прежде чем начинать военные действия. Мало ли какое еще оружие может оказаться в армянском арсенале.