Ադրբեջանական կողմին ոչինչ չի մնում այս կամ այն ատյանում Սերժ Սարգսյանի ելույթը քննարկելուց բացի, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Եվրանեսթում» Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանը՝ մեկնաբանելով «Եվրանեսթում» ադրբեջանական պատվիրակության անդամ Ասիմ Մոլլազադեի հայտարարությունը, որն ասել էր թե ՄԱԿ-ի ԳՎ նստաշրջանում իր ելույթով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը «կոպտորեն խախտեց միջազգային իրավական նորմերը» և որ ինքը ցանկանում է «Եվրանեսթի» քննարկմանը դնել նախագահ Սարգսյանի ելույթը:
Ընդ որում, Սահակյանը նշել է, որ «պատմությունն ու կյանքը ապացուցեցին, որ քննարկելով մեր յուրաքանչյուր բառը, նրանք չկարողացան ապացուցել հակառակը: Ես նրանց կառաջարկեի ավելի շուտ քննարկել սեփական նախագահի ելույթն ու սեփական երկրի իրադարձությունները»:
Հովհաննես Սահակյանն ափսոսանք է հայտնել, որ ադրբեջանական պատվիրակությունը «Եվրանեսթում» մինչ օրս այդպես էլ չհասկացավ այդ կառույցի ստեղծման նպատակը: «Ապացույցը վերջին զեկույցի ձախողումն էր, քանի որ Եվրանեսթը» քաղաքական հարցերի կամ հակամարտությունների քննարկման հարթակ չի հանդիսանում»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է Մոլլազադեի հայտարարությանը, ապա Սահակյանը նշել է, որ չի կարծում, թե ադրբեջանական կողմը կարող է դրան հասնել կամ ինչ-որ բան ասել:

Азербайджанской стороне не остается ничего другого, как использовать те или иные инстанции, чтобы обсудить выступление Сержа Саргсяна, заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net делегации Армении в «Евронест», депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ованес Саакян, комментируя заявление члена азербайджанской делегации в “Евронесте” Асима Моллазаде, который заявил, что президент Армении Серж Саргсян своим выступлением на Генассамблее ООН “грубо попрал международные правовые нормы”, и он желает вынести на обсуждение “Евронеста” выступление президента Саргсяна.
При этом Саакян заметил, что “история и жизнь доказали, что обсуждая любое наше слово, они не смогли найти доказательства обратного. Я бы им предложил обсудить лучше выступления своего президента и события в своей стране”.
Ованес Саакян выразил сожаление, что азербайджанская делегация в «Евронесте» так до сих пор и не поняла цель создания этой структуры. “Доказательством этого является провал последнего доклада, так как "Евронест" не является площадкой для обсуждения политических вопросов или конфликтов”, – заметил он.
Что касается заявления Моллазаде, то Саакян отметил, что не думает, что азербайджанская сторона сможет этим чего-то достичь или сказать.