27 Սեպտեմբեր 2011 - 10:55 AMT
Լևոն Զուրաբյան. Սեպտեմբերի 30-ին մենք պետք է բեկում մտցնենք մեր հանրահավաքների բազմամարդության առումով
Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանը կոչ է արել ՀԱԿ կողմնակիցներին ու հասարակ քաղաքացիներին մասնակցել Կոնգրեսի հանրահավաքին: «Սեպտեմբերի 30-ին մենք պետք է բեկում մտցնենք մեր հանրահավաքի բազմամարդության առումով»,-հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, այժմ ժամանակն է, որ «ժողովուրդը կրկին խաղի մեջ մտնի ու իշխանություններին հասցնի իր խոսքը ուղիղ ձևով»:
Զուրաբյանը չի համաձայնվել այն կարծիքի հետ, թե հանրահավաքների մասնակիցների թիվը կրճատվել է՝ հայտարարելով, որ հակառակ միտումն է նկատվում:
Նա հավելել է, որ հանրահավաքի մասնակիցների քանակը չհասավ գարնանային մակարդակին, քանի որ մարդիկ հավատում էին,որ կարելի է անցում կատարել ժողովրդավարությանը երկխոսության միջոցով:
Սեպտեմբերի 23-ի հանրահավաքին ՀԱԿ ներկայացուցիչները կոչ են արել բնակչությանը պատրաստվել համընդհանուր քաղաքացիական անհնազանդության: ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ Կոնգրեսն ավելի հաճախակի կդարձնի իր հանրահավաքային քաղաքականությունը և հայտնել է, որ հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա սեպտեմբերի 30-ին:

27 Сентябрь 2011 - 10:55 AMT
Координатор Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян призвал всех сторонников АНК и простых граждан прийти на митинг конгресса. “30 сентября мы должны внести перелом численностью наших митингов”, – заявил он на пресс-конференции в Ереване. По его словам, сейчас пришло время, чтобы “народ вновь вошел в игру и донес до властей свое слово прямым способом”.
Зурабян выразил несогласие с утверждениями, что количество участников последних митингов сократилось, заявив, что наоборот наблюдается увеличение митингующих.
При этом он добавил, что количество митингующих не достигло весенних показателей из-за того, что люди верили, что можно совершить переход к демократии с помощью диалога.
На самом митинге 23 сентября представители АНК призвали население готовиться к кампании общенародного гражданского неповиновения. Лидер АНК Левон Тер-Петросян заявил, что конгресс начинает более частую и многолюдную митинговую политику, и сообщил, что следующий митинг пройдет 30 сентября.