27 Սեպտեմբեր 2011 - 11:29 AMT
Լևոն Զուրաբյան. ՀԱԿ-ը իշխանությունների հետ պայքարում կկիրառի Սահմանադրությամբ թույլատրվող միջոցների ողջ զինանոցը
Իշխանությունների հետ պայքարում Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) կկիրառի Սահմանադրությամբ թույլատրվող միջոցների ողջ զինանոցը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: «Սահմանադրությունն, ինչպես հայտնի է, երաշխավորում է քաղաքացիների խաղաղ, առանց զենքի ցույցերի, երթերի ու այլ զանգվածային միջոցառումների իրավունքը, և մենք այդ զինանոցից կարող ենք ընտրել ամենաարդյունավետ ձևերը»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է իշխանությունների հետ երկխոսությանը, ապա, ըստ Զուրաբյանի, իշխանությունները գարնանը զիջումների գնացին ժողովրդական ճնշման պատճառով: Իսկ այժմ, նրա խոսքով, «իշխանությունները կանգ են առել կես ճանապարհին և գտնում են, որ լարվածությունը մարել է և կարիք չկա նոր զիջումների»: Նա նշել է, որ լարվածությունը նվազել է հենց իշխանությունների զիջումների պատճառով և «իշխանությունները սթափ չեն գնահատում իրավիճակը»:
Սեպտեմբերի 23-ի հանրահավաքին ՀԱԿ ներկայացուցիչները կոչ են արել բնակչությանը պատրաստվել համընդհանուր քաղաքացիական անհնազանդության: ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ Կոնգրեսը ավելի հաճախակի կդարձնի իր հանրահավաքային քաղաքականությունը և հայտնել է, որ հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա սեպտեմբերի 30-ին:

27 September 2011 - 11:29 AMT
Armenian National Congress (ANC) opposition bloc will use the whole range of Constitution-stipulated means in a struggle against ruling authorities, according to ANC coordinator.
“According to the Constitution, citizens are entitled to peaceful rallies, marches and other mass events. We’re free to pick the most effective means out of range offered,” Levon Zurabyan told a news conference in Yerevan.
Zurabyan went on to comment about the suspended coalition-opposition dialogue, “last spring, the authorities, aware of public determination, were forced to make concessions. However, the authorities stopped halfway believing the pressure to have subsided.”
On September 23, ANC urged those present at Yerevan-hosted opposition rally to prepare for civil disobedience march. As ANC leader Levon Ter-Petrossian announced, more frequent rallies are to follow, with ANC posing new demands to authorities.