27 Սեպտեմբեր 2011 - 11:29 AMT
Լևոն Զուրաբյան. ՀԱԿ-ը իշխանությունների հետ պայքարում կկիրառի Սահմանադրությամբ թույլատրվող միջոցների ողջ զինանոցը
Իշխանությունների հետ պայքարում Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) կկիրառի Սահմանադրությամբ թույլատրվող միջոցների ողջ զինանոցը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: «Սահմանադրությունն, ինչպես հայտնի է, երաշխավորում է քաղաքացիների խաղաղ, առանց զենքի ցույցերի, երթերի ու այլ զանգվածային միջոցառումների իրավունքը, և մենք այդ զինանոցից կարող ենք ընտրել ամենաարդյունավետ ձևերը»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է իշխանությունների հետ երկխոսությանը, ապա, ըստ Զուրաբյանի, իշխանությունները գարնանը զիջումների գնացին ժողովրդական ճնշման պատճառով: Իսկ այժմ, նրա խոսքով, «իշխանությունները կանգ են առել կես ճանապարհին և գտնում են, որ լարվածությունը մարել է և կարիք չկա նոր զիջումների»: Նա նշել է, որ լարվածությունը նվազել է հենց իշխանությունների զիջումների պատճառով և «իշխանությունները սթափ չեն գնահատում իրավիճակը»:
Սեպտեմբերի 23-ի հանրահավաքին ՀԱԿ ներկայացուցիչները կոչ են արել բնակչությանը պատրաստվել համընդհանուր քաղաքացիական անհնազանդության: ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ Կոնգրեսը ավելի հաճախակի կդարձնի իր հանրահավաքային քաղաքականությունը և հայտնել է, որ հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա սեպտեմբերի 30-ին:

В борьбе с властями Армянский национальный конгресс (АНК) будет применять весь арсенал средств, предусмотренных Конституцией Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил координатор АНК Левон Зурабян. “Конституция, как известно, гарантирует право граждан на мирные, без оружия, митинги, шествия, другие массовые мероприятия. И мы вольны выбирать из этого арсенала самые эффективные средства”, – подчеркнул он.
Что касается диалога с властями, то, по словам Зурабяна, власти пошли весной на уступки из-за народного давления на них. Сейчас же, по его словам, «власти остановились на полпути, и считают, что напряжение спало и нет необходимости в новых уступках”. Он заметил в этой связи, что напряжение спало именно из-за уступок властей и “власти нетрезво оценивают существующую ситуацию”.
На митинге 23 сентября представители АНК призвали население готовиться к кампании общенародного гражданского неповиновения. Лидер АНК Левон Тер-Петросян заявил, что конгресс начинает более частую и многолюдную митинговую политику, и сообщил, что следующий митинг пройдет 30 сентября.