28 Սեպտեմբեր 2011 - 07:29 AMT
Արթուր Բաղդասարյան. ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրի ռեժիմի պարզեցումը մեծ քաղաքական նշանակություն ունի Հայաստանի համար
Երևանում կայացել է Հայաստանում Եվրամիության Խորհրդատվական խմբի խորհրդի նիստը Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի և ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լուցենբերգերի նախագահությամբ: «Ցանկանում եմ արձանագրել, որ վերջին երեք ամիսներին Հայաստան-ԵՄ քաղաքական համագործակցության շրջնակներում մենք ունենք բավական բուռն և դրական զարգացումներ»,- հայտարարել է Արթուր Բաղդասարյանը:
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն բավական դրական է գնահատել Հայաստանում ներգաղթի քաղաքականության պետական հայեցակարգը, հարկային և մաքսային ոլորտներում բարեփոխումները, պետսահմանների համալիր կառավարման ռազմավարությունը, ինչպես նաև նշել Հայաստանի և Վրաստանի միջև պետական սահմանի արդիականացումը:
Բաղդասարյանը գոհունակությամբ նշել է, որ սեպտեմբերի 19-ին Եվրահանձնաժողովը որոշում է ընդունել մեկնարկ տալ Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրի ռեժիմի դյուրացմանը. «Կարծում եմ, որ մոտ ապագայում մեր քաղաքացիները կկարողանան պարզեցված կարգով մեկնել ԵՄ երկրներ»: Նա նշել է, որ դա ունենալու է մեծ քաղաքական և հասարակական նշանակություն Հայաստանի համար:

28 Сентябрь 2011 - 07:29 AMT
Артур Багдасарян: Упрощение визового режима с Евросоюзом имеет очень большое политическое и общественное значение для Армении
В Ереване состоялось седьмое заседание Совета консультативной группы Евросоюза в Армении под председательством секретаря Совета национальной безопасности Армении Артура Багдасарянаи главы делегации ЕС в РА, посла Рауля де Луценбергера. “Я хочу зафиксировать, что за последние три месяца в рамках политического сотрудничества Армения-Евросоюз мы имеем дольно бурные и положительные развития”,-заявил на его открытие Артур Багдасарян.
Он отметил, что в Евросоюз положительно оценил принятие в Армении государственной концепции иммиграционной политики, реформы в налоговой и таможенной сфере, стратегию комплексного управления госграницами, а также отметил модернизацию госграницы между Арменией и Грузией.
Багдасарян с удовлетворением отметил, что 19 сентября Европейская комиссия приняла решение дать старт упрощение визового режима с Арменией: “И считаю, что в ближайшем будущем наши граждане смогут в намного упрощенном порядке ехать в страны Евросоюза”. Он подчеркнул, что это будет иметь очень большое политическое и общественное значение для Армении.