Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանում Եվրամիության խորհրդատվական խմբի նիստը ՀՀ Ազգային Անվտանգության խորհրդի քարտորղար Արթուր Բաղդասարյանի և ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դը Լուցենբերգերի նախագահությամբ: Ըստ Լուցենբերգերի, վերջին երկու տարում մեծ աճ է գրանցվել Հայաստանի ու ԵՄ համագործակցության ոլորտում: «Մենք արդեն չենք քննարկում բարեփոխումները՝ մենք իրագործում ենք դրանք»,-ասել է նա: Ըստ նրա, դա բացատրվում է ինչպես Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունն ընդլայնելու Եվրամիության ցանկությամբ, այնպես էլ բարեփոխումներին մասնակցելու Հայաստանի կամքով:
Լուցենբերգերը նշել է, որ վերջին երկու տարում համագործակցության մեջ ներգրավվել է քաղաքացիական հանրությունը, աջակցություն է ցուցաբերվել մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին, նախաձեռնություններ են ներկայացվել ԱԺ, աշխատանք է կատարվել կառավարության հետ:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը մասնավորապես նշել է համագործակցությունը մտավոր սեփականության պաշտպանության գործում, ֆիտոսանիտարիայի, առևտրի ազատականացման, մաքսային ոլորտներում: Լուցենբերգերն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն ցանկանում է Հայաստանը տեսնել միանգամայն արդիական երկիր եվրոպական չափանիշների համաձայն, նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:

В Ереване состоялось седьмое заседание Совета консультативной группы Евросоюза в Армении под председательством секретаря Совета национальной безопасности Армении Артура Багдасаряна и главы делегации ЕС в РА, посла Рауля де Луценбергера. По словам Луценбергера, за последние два года в сотрудничестве Армении и Евросоюза зафиксирован большой рост. “Мы уже не обсуждаем реформы –мы их осуществляем”,-заметил он. По его словам, это объясняется как желанием Евросоюза расширить содействие оказываемое Армении, так и волей Армении участвовать в реформах.
Луценбергер отметил, что за последние годы было привлечено к сотрудничеству гражданское общество, оказано содействие офису омбудсмена, задействовали Национальное собрание в ряде инициатив, и работали с основным партнером – правительством Армении.
Глава делегации ЕС в Армении отметил в частности сотрудничество в сферах защиты интеллектуальной собственности, фито-санитарной, либерализации торговли, а также в таможенной. Луценбергер подчеркнул, что Евросоюз хочет видеть Армению полностью современной страной в соответствии с европейскими стандартами