Հայաստանի գործող նախագահն այնքան «թույլ է», որ նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու համար նրան հարկավոր կլինեն Ռոբերտ Քոչարյանի կամ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ռեսուրսնեը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, կառավարության ու վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի պատճառով Սերժ Սարգսյանի դիրքերը բավականին թուլացել են:
Իր հերթին հանրապետական պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը համամիտ չի եղել Հովհաննիսյանի հետ՝ ասելով, որ ժամանակին և Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, և Ռոբերտ Քոչարյանը օգտվել են Սերժ Սարգսյանի ռեսուրսից: «Սերժ Սարգսյանի ռեսուրսը կբավականացնի նախագահի պաշտոնում օրինական ճանապարհով ընտրվելու համար»,-ասել է Սահակյանը:
Իր հերթին Հմայակ Հովհաննիսյանը նշել է, որ Սահակյանի ասածը չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ ժամանակին ներկայիս հանրապետականները դեմ էին Սերժ Սարգսյանին: Նա նաև նշել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը ՀՀ նախագահ դարձավ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի, այլ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ռեսուրսի շնորհիվ, քանի որ նա էր այն ժամանակ երկրի նախագահը:

Нынешний президент Армении Серж Саргсян настолько “слаб”, что для переизбрания на пост президента РА ему необходимы ресурсы Роберта Кочаряна или Левона Тер-Петросяна. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Союза политологов Армении Амаяк Ованнисян. По его словам, из-за правительства и нынешнего премьер-министра страны Тиграна Саркисяна, позиции Сержа Саргсяна очень ослабили.
В свою очередь депутат от Республиканской партии Армении Ованнес Саакян не согласился с Ованнисяном, сказав, что в свое время Роберт Кочарян и Левон Тер-Петросян пользовались ресурсами Саргсяна. “Ресурсов Сержа Саргсяна хватит на то, чтобы он был переизбран, и был переизбран легитимным путем”, – отметил Саакян.
Со своей стороны Амаяк Ованнисян отметил, что сказанное Саакяна не соответствует действительности, так как в свое время нынешние республиканцы выступали против Сержа Саргсяна. Он также отметил, что Роберт Кочарян стал президентом РА не благодаря ресурсам Сержа Саргсяна, а Левона Тер-Петросяна, так как последний был в то время президентом страны.