Հայ ազգային կոնգրեսի գործողությունների շնորհիվ հաջողվել է կանխել երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վարչապետ դառնալը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ մեջ մտնող «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Պետրոս Մակեյանը: Նա նշել է, որ երկրորդ նախագահը ժամանակին հայտարարել է, որ չի ցանկանում դառնալ Հայաստանում ամենաերիտասարդ թոշակառուն:
Մակեյանը նաև նշել է, որ այդ հարցում համընկել են ՀԱԿ և գործող իշխանությունների հայացքները: «Իշխանության բուրգը չէր ցանկանում երկրորդ նախագահի վերադարձը՝ «երկու տիրոջ ծառա» չդառնալու համար»:
Մակեյանը նաև մեկնաբանել է Վլադիմիր Պուտինի որոշումը նախագահ դառնալու մասին և նրա հնարավոր աջակցությանը Ռոբերտ Քոչարյանի թեկնածությանը: Նրա խոսքով, Պուտինի որոշումն ըստ էության ոչինչ չի փոխում Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում, և ժամանակակից Ռուսաստանը հաշվի է առնում հայ ժողովրդի տրամադրությունները, որը, նրա կարծիքով, չի ցանկանում, որպեսզի Քոչարյանը վերադառնա:

Благодаря действиям Армянского национального конгресса (АНК) удалось предотвратить назначение второго президента Роберта Кочаряна премьер-министром. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер входящей в АНК партии “Демократическая родина” Петрос Макеян. Он отметил, что второй президент и сам в свое время заявлял, что не хочет стать самым молодым пенсионером в Армении.
Макеян также заметил, что в этом вопросе совпали взгляды АНК и действующей власти во главе с президентом Сержем Саргсяном. “Пирамида власти не хотела возвращения второго президента, чтобы не стать “слугой двух господ””.
Макеян также прокомментировал решение Владимира Путина вернуться в президентское кресло и возможную поддержку им кандидатуры Роберта Кочаряна на будущих президентских выборах в Армении. По его словам, решение Путина ничего по существу не меняет в отношениях России с Арменией, и что современная Россия учитывает настроения армянского народа, который, по мнению Макеяна, не желает возвращения Кочаряна.