Հայտնի իտալացի տենոր Ալեսանդրո Սաֆինան, ով սեպտեմբերի 29-ին Երևանում հանդես է գալու համերգով, իր երգացանկում ներառել է Շառլ Ազնավուրի հանրահայտ «She» երգը: Սաֆինան լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց, որ չնայած Հայաստանի մասին մեծ չեն նրա տեղեկությունները, ինքը քաջածանոթ է Շառլ Ազնավուրին: Բացի վերը նշված երգից, նա համերգի ժամանակ կատարելու է իտալական հայտնի երգեր, օպերային արիաներ, իր երգացանկից որոշ ստեղծագործություններ և այլն: Համերգին մասնակցելու է նաև իտալացի սոպրանո Աիդան:
Սեպտեմբերի 29-ին Երևանում պետք է ելույթ ունենար հռչակավոր երգչուհի Սեզարիա Էվորան: Վերջերս իր հյուրախաղերի շրջանակում Էվորան ժամանել էր Փարիզ, սակայն նրա առողջական վիճակն այնքան էր վատացել, որ նա որոշել է չեղյալ հայտարարել բոլոր համերգներն ու հրաժեշտ տալ բեմին: Էվորայի փոխարեն Երևանում ելույթ է ունենալու իտալացի տենոր Ալեսանդրո Սաֆինան: Համերգը կազմակերպել է «Chronograph» ժամացույցների և ոսկերչական իրերի խանութ-սրահը իր լավագույն հաճախորդների համար, միայն փոքր քանակությամբ տոմսեր են վաճառքի հանվել հասարակության համար:
Լրագրողներից մեկը նյարդայնացրեց Սաֆինային` հարցնելով, թե ինչ է զգում, որ Էվորայի փոխարեն է երգելու: Տենորն ասաց, որ եթե այստեղ է, ուրեմն ուրախ է: Նմանատիպ ևս մեկ հարցից հետո նա վիրավորված դուրս եկավ սրահից:
Ալեսանդրո Սաֆինան ծնվել է 1963թ-ին Իտալիայի Սիենա քաղաքում: Երաժշտությամբ սկսել է զբաղվել 9 տարեկանից: 17 տարեկանում ընդունվել է Ֆլորենցիայի Լուիջի Կերուբինիի կոնսերվատորիա: Առաջին հաղթանակը տարել է «Concorso Lirico Internazionale» մրցույթում 1989թ-ին: Սկզբնական շրջանում ելույթ է ունեցել ակադեմիական ոճում, կատարել է «Սևիլյան սափրիչ», «Բոհեմ», «Եվգենի Օնեգին» և այլ օպերաների գլխավոր պարտիաները: 1990-ական թվականներից անցում է կատարել «Օպերային ռոք» ժանրին և զբաղվել սկավառակների ձայնագրությամբ: 1999-2007 թ-ի ընթացքում թողարկել է 8 ալբոմ:

Известный итальянский тенор Алессандро Сафина включил в репертуар своего ереванского концерта, который состоится 29 сентября, известную песню Шарля Азнавура «She». Во время встречи с журналистами Сафина сказал, что, несмотря на то, что он очень мало знает об Армении, но он очень хорошо знаком с Шарлем Азнавуром. Кроме того, он исполнит известные итальянские песни, оперные арии, некоторые произведения из своего репертуара. В концерте также примет участие итальянская певица, сопрано Аида.
Во время пресс-конференции одна из журналисток задала некорректный вопрос о том, что чувствует Сафина, выступая вместо Эворы, на что Сафина, смутившись, ответил, что рад, что приехал в Армению. Но после еще одного подобного вопроса Сафина, расстроенный, покинул конференц-зал.
Алессандро Сафина родился в 1963 году в городе Сиена Италии. Алессандро увлекся музыкой с девяти лет. Его родители были горячими поклонниками оперы и с самого детства старались привить эту страсть и своему сыну. В возрасте 17 лет он поступил в консерваторию Луиджи Керубини во Флоренции. В 1989 году выиграл первый приз в песенном конкурсе “Concorso Lirico Internazionale”. Вначале работал в области академической музыки, исполнял главные партии в операх “Богема”, “Севильский цирюльник”, “Русалка”, “Евгений Онегин”. В середине 1990-х гг. Сафина решил попробовать себя в новом жанре, который сам певец назвал “оперным роком” (элементы поп-музыки, соула, мюзиклов в сочетании с академическим вокалом). С 1999 по 2007 годы выпустил 8 альбомов.