ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ԱԳ ՆԱԽԱՐԱՐ. «ԼԻԱՐԺԵՔ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ ՍԵՂԾԵԼՈՒ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԲՈԼՈՐ ՓՈՐՁԵՐԸ ՏԱՊԱԼՎԵԼ ԵՆ, ԱՅԴ ԵՐԿՐԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆԸ ՏԱԳՆԱՊԱԼԻ ՎԻՃԱԿՈՒՄ Է»
19.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.«ԱՄՆ-ի նախագահը եւ նրա վարչակազմը անում են հնարավորին ամենը Կոնգրեսի կողմից այսպես կոչված հայոց ցեղասպանության բանաձեւի ընդունմանը խոչընդոտելու համար: Տեսնենք, կհաջողվի՞ արդյոք դա նրանց»: Այս մասին «Milliet» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Իսմաիլ Ջեմը:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ նման նախաձեռնություններով հայերը ուզում են «քողարկել» իրենց թուլությունը: «Լիարժեք պետություն ստեղծելու Հայաստանի բոլոր փորձերը տապալվել են, այդ երկրի տնտեսությունը տագնապալի վիճակում է գտնվում: Իրենց ատելությունը Թուրքիայի նկատմամբ Հայաստանի իշխանությունները եւ սփյուռքը փորձում են օգտագործել որպես միավորող գաղափար»,- ասել է Ջեմը: –0–

19.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. “Президент США и его администрация делают все возможное для того, чтобы не допустить принятие Конгрессом Резолюции, призывающей признать так называемый геноцид армян. Посмотрим, удастся ли им это”. Об этом в интервью газете “Milliet” заявил министр иностранных дел Турции Исмаил Джем.
Глава МИД Турции заявил, что подобными инициативами армяне хотят “закамуфлировать” свою слабость. “Все попытки Армении создать полноценное государство провалились, экономика этой страны находится в бедственном положении. Армянские власти и диаспора пытаются использовать свою ненависть к Турции в качестве объединяющего начала”, – сказал Джем. –0–