29 Սեպտեմբեր 2011 - 04:28 AMT
Դիեգո Պինտո. Վարշավայում «Արևելյան գործընկերության» երկրներին շանս կտրվի իրենց քաղաքականությունը վերանայելու համար
«Արևելյան գործընկերության» երկրները պետք է օգտագործեն ստեղծված հնարավորությունն իրենց քաղաքականությունը վերանայելու համար»,-հայտարարել է Եվրոպական շարժման գլխավոր քարտուղար Դիեգո Պինտոն PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ նկատի ունենալով Վարշավայում կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովը:
«Արևելայն գործընկերության ծրագիրը բավականին հաջող սկիզբ ունեցավ, չնայած հանդիպեց որոշ արգելքների: Եվրոպական շարժումը կցանկանար կոնկրետ լուծումներ տեսնել գագաթաժողովում, մասնավորապես, կրոնական համագործակցության, ֆինանսական աջակցության, առևտրի ազատ գոտիների ու վիզային ռեժիմի պարզեցման ոլորտներում»,-ասել է Պինտոն:
Անդրադառնալով եվրաինտեգրման գործընթացներում քաղաքացիական հասարակության դերի վերաբեևյալ հարցին՝ Պինտոն անդրադարձավ Երևանում կայանալիք Եվրոպական շարժման խորհրդաժողովին. «Խորհրդաժողովն անկախ նախաձեռնություն է, սակայն, այն կապված է եվրաինտեգրման գործընթացների հետ և ուղղված է ԵՄ դերի բարձրացմանը Հարավային Կովկասում»: Հուսով եմ, խորհրդաժողովը կնպաստի դրան:
Եվրոպական շարժման խորհրդաժողովի հիմնական նպատակն, ըստ Պինտոյի, պլատֆորմի ստեղծումն է քաղաքացիական հասարակության խնդիրների արծարծման ու համագործակցության արդյունավետ ուղիների որոնման համար:
«Մենք հուսով ենք, որ խորհրդաժողովը հնարավորություն կտա ամրապնդել կապերը տարածաշրջանի երկրների քաղաքացիական հասարակությունների, ինչպես նաև Արևմտյան երկրների քաղաքացիական հասարակությունների հետ: Վերջապես, մենք ձգտում ենք ցույց տալ բոլորին, որ ՀԿ-ը կենսունակ են՝ առավել մեծ հնարավորություններ տալով նրանց միասնական Եվրոպայի դիրքերի ամրապնդման համար՝ հաշվի առնելով նաև «Արևելյան գործընկերության» երկրների դիրքորոշումները»,-ամփոփել է նա:

29 Сентябрь 2011 - 04:28 AMT
Диего Пинто: Странам «Восточного партнерства» в Варшаве представится хороший шанс для пересмотра своей нынешней политики
“Страны Восточного партнерства должны использовать создавшуюся возможность для пересмотра нынешней политики”, – заявил генсек Европейского Движения Диего Пинто в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, имея в виду предстоящий саммит «Восточного партнерства» в Варшаве.
“Программа Восточного партнерства имела довольно оптимистичное начало, несмотря на столкновение с некоторыми преградами. Европейское движение хотело бы видеть конкретные решения, принятые в ходе саммита, в частности, в вопросах регионального сотрудничества, сотрудничества по сферам финансовой поддержки, решения по созданию свободных торговых зон и, конечно, упрощению визового режима”, – отметил Пинто.
Отвечая на вопрос о роли гражданского общества в евроинтеграционных процессах, Пинто затронул предстоящую в Ереване конференцию Европейского движения: «Конференция является независимой инициативой, однако, связанной с евроинтеграционным процессом и нацеленной на увеличение роли ЕС на Южном Кавказе. Надеюсь, данная конференция будет способствовать увеличению роли ЕС и сможет найти точки соприкосновения между гражданскими обществами стран-членов «Восточного партнерства».
Основной целью Конференции Европейского движения, по словам Пинто, является создание платформы для представителей общественных организаций и гражданского общества для свободного выражения своих позиций и представления проблем, с которыми они сталкиваются в ходе деятельности, а также для предложения наиболее эффективных путей сотрудничества.
“Кроме того, мы надеемся, что конференция создаст возможность для укрепления отношений между гражданскими обществами стран региона, а также Западных стран. И, наконец, мы стремимся показать всем жизнеспособность общественных организаций и гражданского общества стран региона, дав им больше возможностей для выражения идей относительно укрепления позиций единой Европы, учитывая также присоединение к ней стран Восточного партнерства”, – резюмировал он.