ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԳ ՆԱԽԱՐԱՐ. ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ԵՒ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՄԻՋԵՎ ԲԱՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ Ա ՎԵԼԻ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ԿԼԻՆԵՆ
19.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Հայաստանը պատրաստ է ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ ինտենսիվ աշխատաքներին, այնպես էլ` Ադրբեջանի հետ անմիջական երկխոսությանը, սակայն գտնում է, որ Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ բանակցությունները ավելի արդյունավետ կլինեն, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն է որոշելու իր ճակատագիրը: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը, ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի 55-րդ նստաշրջանին:
Օսկանյանը հայտարարել է, որ խաղաղությունը Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանը ընկալում է որպես Ադրբեջանի հետ առճակատումից հրաժարվելու եւ համագործակցության ու փոխադարձ անվտանգության ոգով հարաբերությունների զարգացման հնարավորություն: «Մենք մտածում ենք այն օրվա մասին, երբ Ղարաբաղը կդադարի մեր երկրները բաժանող «անդունդ» լինելուց եւ կդառնա բոլոր ներքաշված ժողովուրդների բարեկեցությանը ծառայող մի կամուրջ»,- ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարարը:–0–

19.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Армения готова как к интенсивной работе с сопредседателями Минской Группы ОБСЕ, так и к прямому диалогу с Азербайджаном, однако считает, что прямые переговоры между Баку и Степанакертом будут более продуктивными, поскольку именно народ Нагорного Карабаха должен решать свою судьбу. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Вардан Осканян, выступая на 55-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Осканян заявил, что Армения воспринимает мир в Нагорном Карабахе как возможность отказаться от конфронтации с Азербайджаном и развивать отношения в духе сотрудничества и взаимной безопасности. “Мы думаем о том дне, когда Карабах перестанет быть пропастью, разделяющей наши страны и станет мостом, которым будет служить во благо всех вовлеченных народов”, – сказал министр иностранных дел Армении. –0–