ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՐՏԳՈՐԾԱՆԽԱՐԱՐԸ ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼ Է, ՈՐ ԹՈՒՐՔԻԱՆ «ՄԵՐԺԵԼ Է ՆԱԽԱԳԱՀ ՔՈՉԱՐՅԱՆԻ ՄԵԿՆԱԾ ՁԵՌՔԸ»
19.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Տարածաշրջանը շարունակում է տառապել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների բացակայունթյան պատճառով: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը, ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի 55-րդ նստաշրջանին:
Նախարարը նշել է, որ անկախության առաջին իսկ օրերից Հայաստանը Անկարայի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու պատրաստակամություն է հայտնել, սակայն Թուրքիան շարունակում է այս հարցում Ղարաբաղյան խնդրի եւ Հայոց ցեղասպանության հետ կապված պայմաններ առաջ քաշել:
Վարդան Օսկանյանը ասել է, որ սեպտեմբերի 7-ին ելույթ ունենալով «ՄԱԿ-ի Հազարամյակի գագաթնաժողովում», Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «ձեռք է մեկնել մեր հարեւանին, որպեսզի մենք միասին որոշենք ինչպես ենք ապրելու, գիտակցելով անցյալի ճշմարտությունը` ապագային խոստումերը վտանգելու փոխարեն»: Սակայն, ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարարը, Թուրքիայի արձագանքը ցույց տվեց, որ «թուրքերը շարունակում են թույլ տալ պատմության վախին իշխել գործելու իրենց ազատության վրա»: —0–

19 Сентябрь 2000 - 15:26 AMT
МИНИСТР ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ АРМЕНИИ ЗАЯВИЛ, ЧТО ТУРЦИЯ “ОТВЕРГЛА РУКУ”, ПРОТЯНУТУЮ ПРЕЗИДЕНТОМ КОЧАРЯНОМ
19.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Регион продолжает страдать от отсутствия отношений между Арменией и Турцией. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Вардан Осканян, выступая на 55-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Министр подчеркнул, что Армения с первых же дней своей независимости выразила готовность установить добрососедские отношения с Анкарой, однако Турция продолжает выдвигать условия, связанные с Карабахским вопросом и проблемой признания Геноцида Армян.
Вардан Осканян сказал, что президент Армении Роберт Кочарян, выступая 7 сентября на “Саммите тысячелетия ООН”, “протянул руку нашему соседу c тем, чтобы мы смогли вместе решить как нам жить, осознавая правду прошлого, вместо того, чтобы рисковать обещаниями прошлого”. Однако, сказал министр иностранных дел Армении, реакция Турции на выступление армянского президента продемонстрировала, что “турки продолжают позволять страху истории доминировать над их свободой действовать”. –0–