19 Սեպտեմբեր 2000 - 15:25 AMT
ՆԱՏՕ-Ի ԳԼԽԱՎՈՐ ՔԱՐՏՈՒՂԱՐԸ, «ԿՈՎԿԱՍԻ ԿԱՅՈՒՆՈՒԹՅԱՆ ՊԱԿՏԻ» ՀԵՂԻՆԱԿԸ, ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԵՒ ԻՐԱՆԻ ԴԻՎԱՆԱԳԵՏՆԵՐԸ ԿՄԱՍՆԱԿՑԵՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԿԱՅԱՆԱԼԻՔ
ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ
19.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Սեպտեմբերի 27-28-ին Երեւանում կայանալիք «Տարածաշրջանային ու անդրտարածաշրջանային համագործակցության եւ հակամարտությունների կարգավորման հեռանկարները» միջազգային գիտաժողովին կմասնակցեն` ՀՀ փոխարտգործնախարար Ռուբեն Շուգարյանը, ԵԱՀԿ Հակամարտությունների կանխման Վիեննայի կենտրոնի տնօրեն դեսպան Մարտոն Կրազնայը, Օքսֆորդի համալսարանի պատվավոր դասախոս, Բիրմինգհեմի համալսարանի Ռուսական եւ արեւելաեվրոպական հետազոտությունների կենտրոնի պատվավոր նախագահ Մայքլ Քեյզերը, Կասպիական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի նախագահ, Իրանի նախկին փոխարտգործնախարար Աբբաս Մալեքին, Գալաթասարայի համալսարանի ընթերակա պրոֆեսոր, նախկին արտգործնախարար դեսպան Իլթեր Թուրքմենը, Բրյուսելի Եվրոպական քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի համանախագահ, «Կովկասի կայունության պակտի» հեղինակ Մայքլ Էմերսոնը:
Գիտաժողովի «Տարածաշրջանային համագործակցության եւ հակամարտությունների լուծման հեռանկարների շուրջ» ամփոփիչ կլոր սեղանին ելույթներով հանդես կգա ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Լորդ Ջորջ Ռոբերթսոնը, ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարության ԱՊՀ IV դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ դեսպան Ալեքսանդր Չեպուրինը, ԱՄՆ Ժողովրդավարության եւ զարգացման հիմնադրամի նախագահ դեսպան Փիթեր Ռ. Ռոզենբլատը: –0–

19.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Генеральный секретарь НАТО Джордж Робертсон, заместитель директора IV департамента стран СНГ МИД России Александр Чепурин, бывший замминистра иностранных дел Ирана, руководитель Международного института каспийских исследований Аббас Малеки, и многие другие дипломаты и политологи примут участие в международной конференции “Перспективы регионального и трансрегионального сотрудничества и урегулирования конфликтов”, которая пройдет в Ереване 27-28 сентября.
В конференции, организатором которой является Армянский Центр Стратегических и Национальных Исследований (АЦСНИ), также примут участие: учредительный директор АЦСНИ, первый министр иностранных дел Армении Раффи Оганесян, замминистра иностранных дел Армении Рубен Шугарян, руководитель Венского Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Мартон Кразнаи, почетный председатель Центра российских и восточноевропейских исследований Бирмингемского университета, почетный ридер Оксфордского университета д-p Майкл Кейзер, исполнительный директор Ассоциации ближневосточных исследований в Киеве Игорь Семиволос, профессор Галатасарайского университета Стамбула, бывший министр иностранных дел Турции Илтера Туркмен, автор проекта “Пакт Стабильности для Кавказа”, представитель Брюссельского Центра европейских политических исследований Майкл Емерсон, директор Российского института стратегических исследований Евгений Кожокин, президент Американского фонда демократии и развития посол Питер Розенблатт. –0–