29 Սեպտեմբեր 2011 - 11:46 AMT
Հոկտեմբերի 1-ին, Երևանի 5-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում կայանալու է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հերթական համերգը, որը նվիրվելու է նվագախմբի հիմնադրման 85-ամյա հոբելյանին: Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը նշեց, որ փառատոնի հենց այդ համերգը ընտրվեց որպես հոբելյանական, որովհետև դա վերջին համերգն է, փառատոնի շրջանակներում, որ նա պետք է ղեկավարի:
Իր հերթին ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը նշեց, որ համերգի օրը նվագախմբի ներկայացուցիչներն արժանանալու են նախարարության պարգևների:
Համերգի մասնակից, ջութակահար Դայշին Կաշիմոտոն Ճապոնիայից ասաց, որ ուրախ է կկրկին այցելել Հայաստան, և այդ ամենի մասնակիցը լինել, քանի որ Հայաստանում նա իրեն զգում է ինչպես տանը:
Համերգին մասնակցելու է նաև թավջութակահար Ալեքսանդր Չաուշյանը:
Համերգի ընթացքում հնչելու են Բրամսի Կրկնակի կոնցերտ ջութակի և թավջութակի համար, Ջիվան Տեր-Թադևոսյանի «Քնարական պոեմ» ստեղծագործությունը և Լալոյի Իսպանական սիմֆոնիան ջութակի և նվագախմբի համար:
Փառատոնը բացվել է սեպտեմբերի 9-ին և շարունակվելու է մինչև հոկտեմբերի 12-ը, գեղարվեստական ղեկավարներն են Էդուարդ Թոփչյանը և Ալեքսանդր Չաուշյանը: Փառատոնին սպասվում են հայ կոմպոզիտերների ստեղծագործությունների պրեմիերաներ: Այն նվիրվում է ՀՀ անկախության 20-ամյակին և նվագախմբի 85-ամյա հոբելյանին: Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:

29 Сентябрь 2011 - 11:46 AMT
1 октября в Ереване состоится концерт, посвященный 85-летию Государственного филармонического оркестра Армении
1 октября в рамках Ереванского 5-го международного музыкального фестиваля состоится очередной концерт Государственного филармонического оркестра Армении, который будет посвящен 85-летию основания оркестра. Художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян отметил, что именно этот концерт приурочен к юбилею, потому что это последний концерт в рамках фестиваля, которым будет руководить он.
В свою очередь, заместитель министра культуры РА Артур Погосян отметил, что в день концерта музыкантам оркестра будут вручены награды Министерства культуры.
Скрипач из Японии Дайшин Кашимото сказал, что рад еще раз посетить Армению и быть участником этих мероприятий, поскольку здесь он чувствует себя как дома.
В концерте также примет участие виолончелист Александр Чаушян.
В концерте прозвучат Двойной концерт для скрипки и виолончели Брамса, “Лирическая поэма” Дживана Тер-Тадевосяна, Испанская симфония для скрипки с оркестром Лало.
Фестиваль открылся 9 сентября и продолжится до 12 октября. Художественные руководители фестиваля – Эдуард Топчян и Александр Чаушян. На фестивале прозвучат также премьеры произведений армянских композиторов. По слова Топчяна, целью фестиваля является создание музыкального праздника и представление искусства. Фестиваль посвящен 20-летию провозглашения независимости Армении, а также 85-летию оркестра и пройдет под патронажем первой леди РА Риты Саргсян. В рамках фестиваля состоялось два концерта камерной музыки, в которых приняли участие известные музыканты из Армении и из-за рубежа.