Ըստ «Օրինաց երկիր» կուսակցության փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանի, ՕԵԿ-ը դեռևս չի քննարկել ապագա խորհրդարանական ընտրություններին կոալիցիայի հետ միասնական ցուցակով մասնակցելու հարցը, նման հարց օրակարգում դեռևս չկա: «Մենք միշտ առանձին ենք մասնակցել ընտրություններին և այժմ աշխատում ենք կուսակցությունը հզորացնելու ուղղությամբ»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է նա: Շահգելդյանը հավելել է, որ «Օրինաց երկիրը» հզորանում է, ավելանում է անդամների թիվն ու կառույցների քանակը մարզերում, և «կուսակցությունն առաջ է ընթանում»:
Ինչ վերաբերում է ՕԵԿ-ի շանսերին խորհրդարանական ընտրություններում, ապա Շահգելդյանը նշել է, որ միանշանակ վստահ է, որ կուսակցությունը տեղեր կստանա Ազգային ժողովում և լուրջ ներկայություն կունենա: «ՕԵԿ շանսերը միշտ իրական են և կախված են մեր աշխատանքից»,-հավելել է նա:
Նա խոստովանել է, որ 2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո, այնուամենայնիվ, «Օրինաց երկրի» վարկանիշը մի փոքր նվազեց, քանի որ «ոմանք չհասկացան կուսակցության գործողությունները»:
2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո ՕԵԿ առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանը, որը երրորդն էր ըստ հավաքված քվեների քանակի, սատարեց հաղթած թեկնածու Սերժ Սարգսյանին, որին դեմ էր հանդես գալիս ընդդիմությունը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ: Հետագայում Արթուր Բաղդասարյանը ստացավ ԱԱԽ քարտուղարի պաշտոնը:

По словам зампредседателя партии “Оринац еркир” Мгера Шахгельдяна, в их партии никаких обсуждений вопроса участия в будущих парламентских выборах единым списком с партнерами по коалиции не было, и это вопрос пока в повестке не стоит. “Мы всегда шли отдельно, и сейчас работаем над усилением партии”, – заявил он на пресс-конференции в Ереване. Шахгельдян добавил, что “Оринац еркир” усиливается, увеличивается число людей и структур на местах, и “партия идет вперед”.
Что касается шансов “Оринац еркир” на парламентских выборах, то Шахгельдян подчеркнул, что однозначно уверен, что партия пройдет в Национальное собрание и будет иметь свое серьезное представительство в нем. “Шансы ОЕК всегда реальны, и зависят от нашей работы”, – добавил он.
При этом он признал, что после президентских выборов 2008 года все же произошел некоторый спад рейтинга “Оринац еркир”, так как “некоторые не поняли действий партии”.
После президентских выборов 2008 года, лидер “Оринац еркир” Артур Багдасарян, третий по количеству набранных голосов, поддержал победившего на выборах кандидата от партии власти Сержа Саргсяна, против которого выступала оппозиция во главе с Левоном Тер-Петросяном. В последствии Артур Багдасарян получил должность секретаря Совета национальной безопасности.