«Եթե ԱՄՆ-ն այդ նախագիծը իրատեսական չհամարեր, չէր աջակցի հարաբերությունների հաստատման գործընթացին »,- ասել է Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը: Երևանում պատասխանելով լրագրողների հարցին` Ջոն Էվանսը մեկնաբանել է վերջին զարգացումները հայ-թուրքական հարաբերություններում:
Միաժամանակ դեսպանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը և Թուրքիան, անկասկած, հաջողության են հասնելու Արձանագրությունները վավերացնելու գործընթացում:
Թուրքիայի Նախարարների խորհուրդը խորհրդարանի օրակարգ է վերադարձրել Հայ-թուրքական արձանագրությունները, հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները: Թուրքիայի խորհրդարանի կանոնադրության համաձայն, այն օրինագծերը, որոնք չեն հաստատվել կոնկրետ օրենսդրական փուլի ընթացքում, չեղյալ են հայտարարվում: Դրա արդյունքում Հայ-թուրքական արձանագրությունները դուրս էին մնացել խորհրդարանի նոր համագումարի օրակարգից: Սակայն օրենսդրության մեջ կա ևս մեկ կետ, որի համաձայն, կառավարությունը կամ պատգամավորները կարող են վերականգնել փաստաթղթերն օրակարգում:

29 September 2011 - 12:53 AMT
Were the U.S. sceptical about the feasibility of normalisation of Armenia-Turkey ties, it wouldn't have promoted the rapprochement, former U.S. Ambassador to Armenia said, commenting on recent developments in Yerevan-Ankara relations.
At news conference in Yerevan, John Evans expressed confidence for the countries' success in protocols' ratification in case of consecutive steps.
Turkey’s Council of Ministers returned Armenian-Turkish protocols on parliament agenda, as a “gesture of good will to Armenia.” In late August, Turkey’s Grand National Assembly withdrew 898 bills, including the Armenian-Turkish protocols signed in 2009, from the agenda. At the time, Turkish parliament considered that the issue of opening of border with Armenia is no longer actual for the country’s political course.