«Եթե ԱՄՆ-ն այդ նախագիծը իրատեսական չհամարեր, չէր աջակցի հարաբերությունների հաստատման գործընթացին »,- ասել է Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը: Երևանում պատասխանելով լրագրողների հարցին` Ջոն Էվանսը մեկնաբանել է վերջին զարգացումները հայ-թուրքական հարաբերություններում:
Միաժամանակ դեսպանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը և Թուրքիան, անկասկած, հաջողության են հասնելու Արձանագրությունները վավերացնելու գործընթացում:
Թուրքիայի Նախարարների խորհուրդը խորհրդարանի օրակարգ է վերադարձրել Հայ-թուրքական արձանագրությունները, հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները: Թուրքիայի խորհրդարանի կանոնադրության համաձայն, այն օրինագծերը, որոնք չեն հաստատվել կոնկրետ օրենսդրական փուլի ընթացքում, չեղյալ են հայտարարվում: Դրա արդյունքում Հայ-թուրքական արձանագրությունները դուրս էին մնացել խորհրդարանի նոր համագումարի օրակարգից: Սակայն օրենսդրության մեջ կա ևս մեկ կետ, որի համաձայն, կառավարությունը կամ պատգամավորները կարող են վերականգնել փաստաթղթերն օրակարգում:

29 Сентябрь 2011 - 12:53 AMT
“Если бы США не знали о реалистичности проекта нормализации армяно-турецких отношений, они не содействовали бы процессу установления отношений”, – заявил экс-посол США в Армении Джон Эванс, отвечая на вопросы журналистов в Ереване.
При этом посол выразил уверенность, что Армения и Турция, несомненно, достигнут успеха в процессе ратификации Протоколов в результате осуществления последовательных шагов.
23 сентября Совет министров Турции вернул в повестку парламента армяно-турецкие Протоколы, передают турецкие СМИ. В соответствии с уставом парламента Турции, законопроекты, которые не были утверждены в ходе конкретного законодательного этапа, признаются недействительными. В результате чего армяно-турецкие протоколы были изъяты из повестки парламента нового созыва. Но в законодательстве также есть пункт, согласно которому правительство или депутаты могут вернуть документы в повестку.