29 Սեպտեմբեր 2011 - 13:49 AMT
Վարշավայում ընթացող «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովը լավ հնարավորություն է նախագծի անդամ երկրների պարտավորությունները հաստատելու, ինչպես նաև վերջին 2 տարում եվրաինտեգրման ոլորտում արձանագրած առաջընթացը ներկայացնելու համար: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Հայաստանում ԵՄ առաքելության ղեկավար Ռաուլ դը Լուցենբերգերը:
Պատասխանելով գագաթաժողովի հնարավոր արդյունքների ու առավել գործնական քայլերի կիրառման հնարավորության մասին հարցին՝ Լուցենբերգերը մեջբերել է ԵՄ արտաքին կապերի գծով ԵՄ հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի խոսքերն այն մասին, որ «Լեհաստանում բոլոր ջանքերը կգործադրվեն ցույց տալու համար արևելյան գործընկերներին, որ մեր շահերը համընկնում են»: Ըստ հանձնակատարի, քանի որ գործընկերության երկրները զարգացման տարբեր մակարդակ ունեն, ԵՄ դերը կայանում է այդ երկրներին գործնական աջակցություն ցուցաբերելու մեջ:
«Իմ և Շտեֆան Ֆյուլեի ձեռնարկած միջոցներն ուղղված են մասնակից երկրների կողմից գործընկերության սկզբունքների ավելի խիստ կատարմանը: Դա նշանակում է ֆինանսավորման ավելացում, քաղաքական համագործակցության ամրապնդում, տնտեսական համագործակցության ընդլայնում, արդյունքում առավել կինտեգրվեն այն երկրները, որոնք ավելի շատ բարեփոխումներ են կատարել»,-ասել է Էշթոնը: Ըստ նրա, ԵՄ-ն ամեն ինչ կանի դրական արդյունքների հասնելու համար:
Ինչպես ասել է Լուցենբերգերը, Վարշավյան գագաթաժողովը կուղղվի էներգետիկայի, տրանսպորտի ու գյուղատնտեսության ոլորտում պայմանավորվածությունների կատարմանը: «Ծրագիրը նաև ուշադրություն կհրավիրի եվրոպական այնպիսի սկզբունքների վրա, ինչպիսիք են օրենքների պահպանումը, քաղաքացիական հանրության նշանակությունը եվրաինտեգրման ճանապարհին»,-ասել է առաքելության ղեկավարը: Լուցենբերգերը նշել է նաև, որ ԵՄ-ն ցանկանում է շարունակել համագործությունը Հայաստանի հետ և հուսով է հաջողության հասնել առևտրի ազատ գոտների ստեղծման ու մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի պարզեցման շուրջ բանակցություններում: «Հայաստանի ու ԵՄ հարաբերություններում լավ առաջընթաց է գրանցվել»,-ասել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության ղեկավարը:

Саммит Восточного партнерства в Варшаве является хорошей возможностью для подтверждения обязанностей стран-участниц проекта, а также представления прогресса в процессе евроинтеграции в течение последних двух лет. Такое мнение выразил глава миссии ЕС в Армении Рауль де Люценбергер в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Отвечая на вопрос о возможных результатах саммита и возможности проведения более практических шагов по его окончании, Люценбергер привел заявление верховного комиссара ЕС по внешним делам Кэтрин Эштон о том, что “в Польше мы приложим усилия для того, чтобы показать нашим восточным партнерам, что наши интересы совпадают”. По словам комиссара, поскольку страны Партнерства находятся на разных уровнях развития, роль ЕС заключается в оказании практической поддержки странам в процессе их политической и экономической интеграции ЕС.
“Меры, предпринятые мной и Штефаном Фюлле, нацелены на большее соблюдение принципов Партнерства со стороны властей стран-участниц. Это означает увеличение финансирования, укрепление политического сотрудничества, расширение экономического сотрудничества, что приведет к интеграции тех стран, которые в большей степени осуществляют реформы”, – отметила Эштон. Как отметила верховный комиссар, ЕС сделает все, чтобы достичь максимально положительных результатов на саммите.
Как сказал Люценбергер, Варшавский саммит должен быть нацелен на достижение договоренностей относительно сотрудничества в сферах энергетики, транспорта и сельского хозяйства. “Также программа Восточного партнерства должна обратить внимание на роль таких европейских принципов, как свобода и соблюдение законов, а также значение гражданского общества в процессе евроинтеграции”, – подчеркнул глава миссии.
Рауль де Люценбергер также отметил, что ЕС хочет продолжать сотрудничество с Арменией и надеется на достижение успехов в переговорах относительно создания свободных торговых зон и упрощения визового режима: “В отношениях между Арменией и ЕС наблюдается хороший прогресс”.