29 Սեպտեմբեր 2011 - 16:23 AMT
ԱՄՆ դեսպանությունն իր քաղաքացիներին կոչ է անում չհայտնվել Երևանի կենտրոնում ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը Երևանում իր քաղաքացիներին կոչ է անում զգույշ լինել սեպտեմբերի 30-ին` Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքի և քաղաքի փողոցներով դրան հաջորդող երթի ժամանակ: Դիվանագիտական առաքելության պաշտոնական կայքում տեղակայված հաղորդագրությունը ԱՄՆ քաղաքացիներին կոչ է անում խուսափել մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցներից, որոնցով ընթանալու է ընդդիմության երթը, մասնավորապես` Մաշտողի պողոտա, Ամիրյան, Նալբանդյան, Թումանյան փողոցներ, Հյուսիսային պողոտա և Ազատության հրապարակ:
«Մենք ԱՄՆ քաղաքացիներին հիշեցնում ենք, որ անգամ ցույցերը, որոնք խաղաղ բնույթ են կրում, կարող են բախումների վերածվել, և կարող է առանց նախազգուշացման բռնություն կիրառվել: Դուք պետք է հետևեք իրադրությանն ու զգույշ լինեք այնտեղ, որտեղ գտնվում եք»,- ասվում է ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:
Սեպտեմբերի 23-ի հանրահավաքի ժամանակ ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչները ժողովրդին կոչ են արել պատրաստվել քաղաքացիական անհնազանդության համազգային շքերթին: ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտնել է, որ Կոնգրեսն ավելի հաճախակի և բազմամարդ միտինգային քաղաքականություն է սկսում և իշխանություններին նոր պահանջներ առաջադրում` հավելելով, որ հաջորդ հանրահավաքը կկայանա սեպտեմբերի 30-ին:

Посольство США в Армении предупреждает своих граждан в Ереване быть осторожными 30 сентября во время митинга Армянского национального конгресса и последующего шествия по улицам города. Сообщение на официальном сайте дипмиссии призывает граждан США избегать центральных улиц столицы, по которым будет проходить шествие оппозиции, в частности, проспект Маштоца, улицы Амирян, Налбандян, Туманян, Северный проспект и Площадь Свободы.
“Мы напоминаем гражданам США, что даже демонстрации, которые носят мирный характер, могут перерасти в столкновения, и может применяться насилие без предупреждения. Вам стоит следить за ситуацией и быть осторожными там, где вы находитесь”, – говорится в сообщении посольства США.
На митинге 23 сентября представители АНК призвали население готовиться к кампании общенародного гражданского неповиновения. Лидер АНК Левон Тер-Петросян заявил, что конгресс начинает более частую и многолюдную митинговую политику, и сообщил, что следующий митинг пройдет 30 сентября. В свою очередь, координатор АНК Левон Зурабян призвал на митинге народ готовиться к акции гражданского неповиновения.