ԱՄՆ կողմից Հայաստանին ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելը հայկական լոբբիի արդյունավետ գործունեության ապացույցն է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Ամերիկայի հայկական համագումարի (AAA) տարածաշրջանային տնօրեն Արմինա Դարբինյանը:
Դարբինյանի խոսքով, AAA-ն առավելագույն ջանքեր է գործադրել Հայաստանին և ԼՂՀ-ին ցուցաբերվող օգնության ծավալը պահպանելու համար:
Հուլիսի 27-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի օտարերկրյա հատկացումների հանձնաժողովի պետական և միջազգային գործողությունների ենթահանձնաժողովը հաստատել է արտաքին օգնության հատկացման մասին 2012թ. օրինագիծը, որով նախատեսվում է շուրջ 40 մլն դոլարի ֆինանսական օժանդակություն հատկացնել Հայաստանին: Ընդ որում, օրինագիծը չի նախատեսում հումանիտար օգնության տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղին, չնայած նրան, որ ավելի վաղ ամեն տարի ԱՄՆ Կոնգրեսի որոշմամբ Ղարաբաղին հատկացվում էր 10 մլն դոլար:
Օգոստոսի 3-ին օրինագիծը պետք է քննարկվեր Արտաքին հատկացումների կոմիտեում, սակայն ավելի ուշ քննարկումը հետաձգվեց: Կոնգրեսական Ֆրեն Փալոուոնը նամակ է հղել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների կոմիտեի ղեկավարությանը, որտեղ իր մտահոգությունն է հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ շատ տարիների ընթացքում առաջին անգամ Միջազգային հատկացումների ենթակոմիտեն հրաժարվեց մարդասիրական օգնություն հատկացնել Լեռնային Ղարաբաղին: Նա նաև մտահագություն է հայտնել այն հետևանքների վերաբերյալ, որոնց կարող է հանգեցնել նման մերժումը: Իր նամակում կոնգրեսականը նշում է, որ 1998թ. ի վեր USAID-ին ու մյուս կառույցները մարդասիրական ծրագրեր են իրականացնում Ղարաբաղում, ինչը Հատկացումների կոմիտեի աշխատանքի արդյունք է: 2012թ. Ղարաբաղին մարդասիրական օգնությունից հրաժարվելը հակասում է կոմիտեի պրակտիկային: «Կասկած չկա, որ Լեռնային Ղարաբաղը այն բանի վառ վկայությունն է, թե ինչպես կարող է հակամարտությունից ժողովրդավարություն ու առաջընթաց ծնվել: ԱՄՆ դերը այդ գործընթացում դժվար է գերագնահատել: Այժմ ինչպես երբեք կարևոր է, որպեսզի ԱՄՆ հավատարիմ մնա խաղաղության հաստատմանը տարածաշրջանում ու սատարի Ղարաբաղին»,-գրել է իր նամակում Ֆրենկ Փալոունը:

Оказание финансовой помощи Армении со стороны США – доказательство эффективной деятельности армянского лобби. Об этом в беседе корреспондентом PanARMENIAN.Net заявила региональный директор Армянской Ассамблеи Америки (ААА) Армина Дарбинян.
По словам Дарбинян, ААА приложила максимум усилий, чтобы сохранить объем финансовой помощи Армении и НКР, что является очень важным для развития обоих стран. “Это довольно серьезное достижение на фоне большого сокращения бюджета на внешнее финансирование”, – сказала она, добавив, что сокращения по существующим данным затронет не только внешние сферы, но также и внутреннюю жизнь США.
27 сентября Комитет по ассигнованиям Сената США принял бюджет на 2012 г., в который также вошла программа оказания финансовой помощи Армении и НКР, передает Армянская Ассамблея Америки (ААА). Армения получит сумму в $40 млн в соответствии с бюджетом страны. В свою очередь, финансирование Арцаха пойдет на улучшение условий жизни пострадавших в результате карабахской войны.
27 июля подкомитет по государственным и международным операциям Комитета по зарубежным ассигнованиям Палаты представителей США утвердил билль о предоставлении внешней помощи на 2012 фискальный год, который предусматривает предоставление Армении финансовой помощи в $40 млн. При этом в билле не упоминается сумма гуманитарной помощи Нагорному Карабаху, несмотря на то, что ранее каждый год Конгресс США принимал решение о предоставлении Карабаху в среднем $10 млн.
3 августа билль должен был быть рассмотрен в Комитете по зарубежным ассигнованиям Палаты представителей США, однако позже это рассмотрение было отложено.
Ранее конгрессмен Фрэнк Паллоун направил руководству Комитета по ассигнованиям Палаты представителей США письмо, в котором выразил обеспокоенность тем фактом, что в этом году Подкомитет по государственным и международным операциям, впервые за много лет, отказался выделить гуманитарную помощь Нагорному Карабаху. Он также выразил обеспокоенность теми последствиями, к которым может привести подобный отказ. В своем письме конгрессмен отмечает, что с 1998 года USAID и другие структуры реализовывали в Карабахе гуманитарные программы, что было результатом работы Комитета по ассигнованиям. Отказ предоставить гуманитарную помощь Карабаху в 2012 году идет в разрез с практикой Комитета.