30 Սեպտեմբեր 2011 - 10:53 AMT
ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Ռաֆիկ Պետրոսյանը գտնում է, որ առաջիկա նախագահական ընտրություններում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թեկնածության առաջադրումը քիչ հավանական է: Նա նշել է, որ ըստ ընտրական օրենսգրքի նախագահի թեկնածու կարող է առաջադրել միայն որևէ կուսակցություն: «Իսկ նման կուսակցություն չկա, քանի որ կա կոալիցիոն հուշագիր, որի համաձայն ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն և ՕԵԿ-ը պետք է միասնական թեկնածուի առաջադրեն»: Պետրոսյանն ընդգծել է, որ ՀՀԿ-ն միակարծիք է առաջիկա ընտրություններում գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին առաջադրելու իր ձգտման մեջ:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում գործող մյուս կուսակցություններին, ապա ըստ Պետրոսյանի, նրանք այդքան ուժեղ չեն նախագահության սեփական թեկնածու առաջադրելու ու անցկացնելու համար: «Չեմ կարծում, որ Քոչարյանը կառաջադրվի մեկ այլ կուսակցության միջոցով, եթե կոալիցիան պահպանվի, կպահպանվեն նաև հուշագրի պահանջները»,-ասել է նա:
ՀՀԿ պատգամավորը մեկնաբանել է նաև տեսակետը, որ Քոչարյանին կարող է սատարել ՀՅԴ-ն: «Անշուշտ, Դաշնակցությունն ընդդիմության մեջ է, սակայն ՀՅԴ-ում լավ են վերլուծում և հաշվարկներ անում: Այդ կուսակցությունում կան խելացի մարդիկ, նրանք պետք է մտածեն կկարողանան արդյոք ավելի շատ ձայներ հավաքել և անցկացնել սեփական թեկնածուին, քան ՀՀԿ-ն, «Բարգավաճ Հայաստանն» ու «Օրինաց երկիրը» միասին վերցրած: Կարծում եմ, որ ոչ»,-ասել է Պետրոսյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանում նախադրայլներ չկան ռուսական սցենարի կրկնության համար, թեև «անշուշտ, Քոչարյանը կարող է վերադառնալ քաղաքական ասպարեզ, սակայն, այսօրվա քաղաքական իրավիճակում ես գտնում եմ, որ նա չի կարող առաջադրվել նախագահության թեկնածու»:

30 September 2011 - 10:53 AMT
A member of ruling Republican Party of Armenia (RPA) is skeptical over the possibility for the 2nd Armenian President Robert Kocharian to be nominated as a candidate at oncoming presidential election.
“According to Electoral Code, presidential candidate must be nominated by parties. I can think of no such party, for, based on coalition memorandum, RPA, Prosperous Armenia and Orinats Yerkir parties must jointly nominate a candidate,” Rafik Petrosyan said.
“RPA members are all for supporting the candidacy of current president Serzh Sargsyan. As for other parties, they’re not strong enough to nominate and support their own candidate,” he stressed.
Commenting on the chances for oppositional ARD Dashnaktsutyun (ARFD) to support Kocharian, the MP noted, “ARFD are smart enough to realize they won’t be able to win as many votes as RPA, Prosperous Armenia and Orinats Yerkir taken together. I don’t think ARFD will risk that.”
“Armenia has no prerequisites for repeating Russia’s scenario. Though able to return into politics, Kocharian is unlikely to be running for president,” Petrosyan said.