Այսօր` սեպտեմբերի 30-ին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում կայացավ թվով երրորդ «Տպագրական արվեստի ներածություն» ծրագիրը:
Այն նախատեսված է 12-32 տարեկանների համար և իրականացվում է «Վիկտոր Վազարելի. Օպտիկական հեռանկարներ» ցուցահանդեսի շրջանակներում և նպաստում է Վազարելիի բազմակողմանի արվեստի բացահայտմանը, ինչպես նաև բացառիկ հնարավորություն է տալիս ծանոթանալու մետաքսագրության տեխնիկային:
Կրթական ծրագրերի համակարգող Մանե Մկրտչյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցին ասաց, որ ծրագրի նկատմամբ հետաքրքրությունը բավական մեծ է, արդեն մասնակցել են 30 հոգի: Ծրագրի նպատակն է ծանոթացնել Վազարելիի արվեստին և դրա հետ մեկտեղ ծանոթացնել մետաքսագործության տեխնիկային: Մետաքսագրության տեխնիկան կիրառվում է ոչ միայն արվեստում, այլև կարելի է օգտագործել կենցաղում: Ծրագրում ներկայացված է մետաքսագրության ավանդական տեխնիկան: Վիկտոր Վազարելին (1906-1997) հունգարաբնակ ֆրանսիացի նկարիչ է, ով ապրել և ստեղծագործել է Հունգարիայում և Ֆրանսիայում: Ստեղծագործել է Օպ-արտ ոճում: Ծնվել է Բուդապեշտում, սովորել է նույն քաղաքի համալսարանում` բժշկության բաժնում: Հեռանալով բժշկությունից, մասնավոր դասեր է ստացել Պոդոլնի-Վոլկման ակադեմիայում:

30 сентября в Центре искусств Гафесчян была реализована 2-я программа “Введение в искусство печати”. Она рассчитана на участников в возрасте от 12 до 32 лет и реализуется в рамках выставки “Виктор Вазарели: Оптические перспективы” и на понимание разностороннего искусства Вазарели, а также исключительная возможность ознакомления с искусством шелкографии.
Координатор образовательных программ Мане Мкртчян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала, что интерес к программе достаточно велик, в ней уже приняло участие 30 человек. Цель программы – познакомиться с искусством Вазарели, а также с традиционной техникой шелкографии.
Виктор Вазарели (1906-1997) – французский художник, живущий в Венгрии, он жил и творил и в Венгрии, и во Франции. Творил в стиле Оп-арт. Вазарели родился в Будапеште, учился в университете родного города на медицинском факультете. Оставив медицину, он получал частные уроки в Академии Польдини-Волькман в Будапеште. В 1955 году удостоился приза критиков в Брюсселе, золотой медали Милана, Международного приза живописи Венесуэлы, в 1965 году произведен в рыцари Ордена искусств и литературы при министерстве культуры Франции и т.д.