ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը սեպտեմբերի 30-ին Երևանում ընդդիմության հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է, որ Հայ ազգային կոնգրեսը փոքր-ինչ կաշկանդված էր իր գործողություններում, քանի որ իշխանությունը որպես պատանդ էր պահում Կոնգրեսի ձերբակալված անդամներին: Այնուհետև ՀԱԿ-ը հույս ուներ իր պահանջների կատարմանը հասնել իշխանությունների հետ բանակցությունների ճանապարհով: «Սեպտեմբերի 30-ին այդ հնարավորությունը կարելի է սպառված համարել: Այժմ արդեն սպասելու պատճառներ չկան»,- ընդգծել է նա:
Զուրաբյանը հավելել է, որ այժմ կարելի է այդ պահանջների կատարմանը հասնել համաժողովրդական ճնշման ճանապարհով: Նա հայտնել է նաև, որ ոստիկանությունն ու ազգային անվտանգության ծառայությունը խոչընդոտում էին հանրահավաքին մասնակցելու նպատակով ՀԱԿ-ի կողմնակիցների ժամանմանը Երևան:
Նրա խոսքով, իշխանությունների այդ գործողությունները վկայում են այն մասին, որ «իշխող վարչակարգը միայն սվինների է հանդիպում և սարսափում սեփական ժողովրդից»:

30 Сентябрь 2011 - 14:32 AMT
Координатор АНК Левон Зурабян 30 сентября на митинге оппозиции в Ереване заявил, что Армянский национальный конгресс был немного скованным в своих действиях, так как власть держала в качестве заложников арестованных членов конгресса. Потом АНК надеялся добиться выполнения своих требований путем переговоров с властями. «30 сентября эту возможность можно считать исчерпанной. Сейчас уже нет никаких причин ждать», – подчеркнул он.
Зурабян добавил, что сейчас можно добиться выполнения этих требований путем общенародного давления. Он также заявил, что полиция и служба национальной безопасности мешали сторонникам АНК добираться до Еревана для участия в митинге.
По его словам, эти действия властей свидетельствуют о том, что «этот режим опирается только на штыки и ужасается собственного народа».