«Հանրապետություն» ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանի խոսքով` Հայաստանի իշխանությունների հետ քաղաքական երկխոսությունը ձախողվեց, քանի որ իշխանություններն ուզում էին, որպեսզի ՀԱԿ-ն աներ այն, ինչ իրենք էին ուզում: Իշխանությունները խուսափում են արտահերթ ընտրություններից, քանի որ արդեն որոշել են, թե ինչպես հերթական ընտրությունների միջոցով պահպանեն իշխանությունը, ասել է Արամ Սարգսյանը` ելույթ ունենալով սեպտեմբերի 30-ի հանրահավաքի ժամանակ:
«Իսկ արտահերթ ընտրությունները հավասար մեկնարկային հնարավորություններ կստեղծեն բոլորի համար»,- հավելել է Սարգսյանը:
Իր ելույթում նա անդրադարձել է նաև 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձություններին` դրանք համեմատելով Կայենի կողմից Աբելի սպանության բիբլիական լեգենդի հետ: Նա հայտնել է, որ մարտի մեկին գործող իշխանություները, ինչպես Կայենը, սպանեցին իրենց եղբայրներին:
Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Ստեփան Դեմիրճյանն իր հերթին հայտնել է, որ Հայաստանում փոփոխություններն անդառնալի են, քանի որ հայ ժողովուրդն ուզում է ազատ և ժողովրդավարական երկրում ապրել:

По словам председателя оппозиционной партии «Республика» Арама Саркисяна, политический диалог с властями Армении был провален, так как власти хотели, чтобы АНК делал то, чего хотят они. Власти опасаются внеочередных выборов, поскольку уже решили, как с помощью очередных выборах сохранить свою власть, сказал он, выступая на митинге 30 сентября.
“А внеочередные выборы создадут равные стартовые возможности для всех”, – добавил Саркисян.
В своем выступлении он также обратился к событиям 1 марта 2008 года, сравнив их с библейской легендой убийства Каином Авеля. Он заявил, что первого марта действующие власти словно Каин убили своих братьев.
В свою очередь, глава Народной партии Армении Степан Демирчян заявил, что изменения в Армении необратимы, так как армянский народ хочет жить в свободной и демократической стране.