30 Սեպտեմբեր 2011 - 18:14 AMT
Ազատության հրապարակում սեպտեբերի 30-ին սկսկվեց Հայ ազգային կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը, որը կարծես չպետք է տարբերվեր նախորդներից, բացառապես ԱՄՆ դեսպանությանն կոչը ամերիկյան քաղաքացիներին չհայտնվել Երևանի կենտրոնում ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ և տարածված լուրերն այն մասին, որ ընդդիմությունն այսօրվա ցույցից հետո մտադիր է նստացույց սկսել, որոնք ՀԱԿ-ում առավոտյան չմեկնաբանեցին:
Չնայած անձրևի, այսօրվա հանրահավաքը ավել մարդ էր հավաքել, քան նախորդները: Միգուցե ազդել էր Լևոն Տեր-Պետրոսհանի յուրաքանչյուրը հետը առնվազն հինգ մարդ բերելու կոչը:
4 կգ ՀՀԿ-ի կուսակցատոմս
Հանրահավաքը բացեց «Հայկական Ժամանակ» ընդդիմադիր թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը, որը հայտնեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունում չի կարող լինել ավելի հզոր ուժ, քան Հայաստանի քաղաքացին և հայ ժողովուրդը: «Դու կհաղթե'ս, ի'մ ժողովուրդ», – ասել է նա:
Իսկ Հայոց Համազգային Շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանն իր հերթին ցուցարարներին ներկայացրել է Հանրապետական կուսակցության կուսակցատոմսերի փաթեթը և հայտնել, որ դրանք հանձնվել են այսօրվա հանրահավաքի ժամանակ: Մանուկյանը հայտնել է, որ այս շաբաթվա ընթացքում իրենց հանձնվել է ՀՀԿ 3,75կգ կուսակցատոմս: Իսկ այժմ իր մոտ ավելի քան 4 կգ կուսակցատոմս կա: Նա ՀՀԿ, «Բարգավաճ Հայաստանի» և «Օրինաց Երկրի» անդամներին կոչ է արել շարունակել ՀԱԿ-ին հանձնել իրենց կուսակցատոմսերը:
Վարչակարգի սվինները և համաժողովրդական ճնշումը
Իր հերթին ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը ասաց, Հայ ազգային կոնգրեսը փոքր-ինչ կաշկանդված էր իր գործողություններում, քանի որ իշխանությունը որպես պատանդ էր պահում Կոնգրեսի ձերբակալված անդամներին: Այնուհետև ՀԱԿ-ը հույս ուներ իր պահանջների կատարմանը հասնել իշխանությունների հետ բանակցությունների ճանապարհով: «Սեպտեմբերի 30-ին այդ հնարավորությունը կարելի է սպառված համարել: Այժմ արդեն սպասելու պատճառներ չկան»,- ընդգծել է նա:
Զուրաբյանը հավելել է, որ այժմ կարելի է այդ պահանջների կատարմանը հասնել համաժողովրդական ճնշման ճանապարհով: Նա հայտնել է նաև, որ ոստիկանությունն ու ազգային անվտանգության ծառայությունը խոչընդոտում էին հանրահավաքին մասնակցելու նպատակով ՀԱԿ-ի կողմնակիցների ժամանմանը Երևան:
Նրա խոսքով, իշխանությունների այդ գործողությունները վկայում են այն մասին, որ «իշխող վարչակարգը միայն սվինների է հանդիպում և սարսափում սեփական ժողովրդից»:
21-րդ դարի բիբլիական լեգենդը
«Հանրապետություն» ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանի խոսքով` Հայաստանի իշխանությունների հետ քաղաքական երկխոսությունը ձախողվեց, քանի որ իշխանություններն ուզում էին, որպեսզի ՀԱԿ-ն աներ այն, ինչ իրենք էին ուզում: Իշխանությունները խուսափում են արտահերթ ընտրություններից, քանի որ արդեն որոշել են, թե ինչպես հերթական ընտրությունների միջոցով պահպանեն իշխանությունը, ասել է Արամ Սարգսյանը: «Իսկ արտահերթ ընտրությունները հավասար մեկնարկային հնարավորություններ կստեղծեն բոլորի համար»,- հավելել է Սարգսյանը:
Իր ելույթում նա անդրադարձել է նաև 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձություններին` դրանք համեմատելով Կայենի կողմից Աբելի սպանության բիբլիական լեգենդի հետ: Նա հայտնել է, որ մարտի մեկին գործող իշխանություները, ինչպես Կայենը, սպանեցին իրենց եղբայրներին:
Իր հերթին Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Ստեփան Դեմիրճյանն հայտնեց, որ Հայաստանում փոփոխություններն անդառնալի են, քանի որ հայ ժողովուրդն ուզում է ազատ և ժողովրդավարական երկրում ապրել:
Ազատության հրապարակի ժողովրդին ընդառաջ
Այնուհետեվ խոսք վերցրեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և ասաց, որ այսօրվանից ևեթ ընդդիմությունը հարկադրված է ավելացնել իր ճնշումները և ավելի հաճախակի հանրահավաքների և զանգվածային այլ միջոցառումների միջոցով ստիպել իշխանություններին կատարել իրենց պահանջը: Ըստ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, ՀԱԿ-ը «այլ միջոցառումների» բավական մեծ զինանոց ունի, դրանք կարող են լինել հացադուլներ, միաժամանակ մի քանի տեղերում անցկացվող պիկետներ, «և, ինչու չէ, շուրջօրյա հանրահավաքներ»: «Փորձը ցույց է տալիս, որ իշխանությունները հասկանում են միայն ճնշումների լեզուն»,- ասել է ՀԱԿ-ի առաջնորդը:
Ցուցարարները Տեր-Պետրոսյանի խոսքն ուղեկցում էին «Հիմա'» գոչյուններով:
5 րոպե ընդմիջումից հետո ՀԱԿ-ի առաջնորդը հայտարարեց. «ՀԱԿ-ն ընդառաջում է ինքնաբուխ միջոցառում անցկացնելու ձեր պահանջին և հայտարարում է շուրջօրյա հանրահավաքների սկիզբը»:
Քիչ անց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հաղորդեց, որ շուրջօրյա հանրահավաքները նախնական կտևեն 7 օր, և իշխանություններին առաջադրել է նույն 8 պահանջները, որոնք առաջադրել էր նաև նախորդ հանրահավաքի ժամանակ: «ՀԱԿ-ի առաջին պահանջն է մինչև տարվա վերջ երկրում անցկացնել արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ, երկրորդը` ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում կատարել ՀԱԿ-ի առաջարկած զգալի փոփոխությունները: Կոնգրեսի երրորդ պահանջը մոտակա երեք ամսում 2008թ. մարտի մեկի դեպքերի բացահայտումն ու մեղավորների պատժումն է, չորրորդը` ՀԱԿ-ի ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանին ազատ արձակելը և ՀԱԿ-ի բոլոր յոթ ակտիվիստների քրեական գործերի վարույթների դադարեցումը: Կոնգրեսը պահանջում է նաև վերացնել փողոցային առևտրի վրա դրված արգելքն ու դադարեցնել կրպակների ապամոնտաժումը: ՀԱԿ-ի յոթերորդ պահանջն է դադարեցնել Երևանի քաղաքաշինական դեմքի այլանդակումը և մայրաքաղաքում բարձրահարկերի շինարարությունը: Հայ ազգային կոնգրեսը իշխանություններից պահանջում է նաև արգելել պաշտոնյաներին դատական հայցերով հետապնդել ԶԼՄ-ներին»:
Ընդ որում, նա նկատել է. «Մենք մաքսիմալիստներ չենք և պատրաստ ենք իշխանությունների խելամիտ փոխզիջումային առաջարկներին»: Տեր-Պետրոսյանը հաղորդել է նաև, որ ՀԱԿ-ի ձերբակալված ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանը դիմել է իրենց նամակով և խնդրել իր ձերբակալությունն արգելք չհամարել երկխոսության համար:
Բանակցություններ իշխանությունների հետ
ՀԱԿ-ի առաջնորդը հաղորդել է, որ իրենք մտադիր են վաղվանից շուրջօրյա հանրահավաքների հետ մեկտեղ վերսկսել բանակցություններն իշխանությունների հետ, ինչպես նաև Մանուշակ Պետրոսյանին նշանակել նախագահի աշխատակազմի հետ կապերի պատասխանատու: «Մեկ շաբաթ անց մենք կորոշենք` դադարեցնել, թե շարունակել շուրջօրյա հանրահավաքները»,- նշել է նա:
ՀԱԿ-ի առաջնորդն ընդգծել է, որ շուրջօրյա հանրահավաքների մասնակիցներից երկաթյա կարգապահություն է պահանջվում` հայտնելով ցանկացած ինքնագործունեության անթույլատրելիության մասին: Նա կոչ է արել պահպանել հասարակական կարգը, չբախվել Ոստիկանության հետ, ինչպես նաև հայտնել է, որ ալկոհոլի ազդեցության տակ գտնվող մարդկանց արգելվում է գալ հրապարակ:
Հրապարակում կարգապահությանը հետևելու են հասարակական կարքադրիչները, ինչպես նաև կձևավորվի Լևոն Զուրաբյանից, Դավիթ Շահնազարյանից, Դավիթ Մաթևոսյանից և Ավետիս Առաքելյանից կազմված խումբ, որը անհրաժեշտության դեպքում հրապարակում բանակցություններ կվարի Ոստիկանության ներկայացուցիչների հետ:
Անձրև և վրաններ Երևանի կենտրոնում
Շուրջօրյա հանրահավաքներ սկսելու մասին «ինքնաբուխ» որոշումից անմիջապես հետո հանրահավաքի մասնակիցները սկսեցին վրաններ ամրացնել Ազատության հրապարակում: Ոստիկանությունը կենդանի օղակի մեջ է վերցրել Ազատության հրապարակը և չի խանգարում ցուցարարների ելումուտին հրապարակ:

30 Сентябрь 2011 - 18:14 AMT
Сегодня в Ереване начался митинг армянской оппозиции, который, казалось бы, ничем от предыдущих митингов не должен был отличаться. Разве что опубликованным накануне посольством США в Армении и адресованным находящимся в Ереване американским гражданам предупреждением держаться подальше от места проведения митинга – сиречь от площади Свободы, да еще слухами о возможном начале забастовки, которые утром в оппозиционном Армянском национальном конгрессе просто не прокомментировали.
Несмотря на дождь и довольно прохладную погоду, начавшийся с традиционным небольшим опозданием митинг собрал чуть больше народу, чем предыдущие митинги, когда, по данным Полиции, на площади Свободы собиралось не более 5 тыс. человек. Не исключено, что на сторонников оппозиции подействовало поручение лидера АНК, первого президента Армении Левона Тер-Петросяна в следующий раз привести с собой по 5 человек.
4 килограмма партбилетов РПА
Открыл митинг главный редактор оппозиционной газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян, сразу заявивший, что в Республике Армения не может быть силы серьезнее, чем гражданин Армении и армянский народ. “Ты победишь, мой народ”,- сказал он. В свою очередь председатель правления Армянского Общенационального Движения Арам Манукян показал митингующим пакет с партбилетами Республиканской партии и заявил, что они было сданы во время сегодняшнего митинга. Манукян заявил, что за эту неделю им было сдано 3,75 кг партбилетов РП. А сейчас у него больше 4 кг партбилетов. Он призвал членов РПА, “Процветающей Армении” и “Оринац Еркир” продолжать сдавать АНК свои партбилеты.
Штыки власти и давление народа
А координатор АНК Левон Зурабян, что Армянский национальный конгресс был немного скованным в своих действиях, так как власть держала в качестве заложников арестованных членов конгресса. Потом АНК надеялся добиться выполнения своих требований путем переговоров с властями. «30 сентября эту возможность можно считать исчерпанной. Сейчас уже нет никаких причин ждать», – подчеркнул он, добавив, что именно сейчас можно добиться выполнения этих требований путем общенародного давления. По его словам, действия властей свидетельствуют о том, что «этот режим опирается только на штыки и ужасается собственного народа».
Брат на брата, как Каин на Авеля
По словам же председателя оппозиционной партии «Республика» Арама Саркисяна, политический диалог с властями Армении был провален, так как власти хотели, чтобы АНК делал то, чего хотят они. Власти опасаются внеочередных выборов, поскольку уже решили, как с помощью очередных выборах сохранить свою власть, сказал он. “А внеочередные выборы создадут равные стартовые возможности для всех”, – добавил Саркисян.
В своем выступлении он также обратился к событиям 1 марта 2008 года, сравнив их с библейской легендой убийства Каином Авеля. Он заявил, что первого марта действующие власти, словно Каин убили своих братьев.
В свою очередь, глава Народной партии Армении Степан Демирчян предсказал необратимость изменений в Армении, так как армянский народ хочет жить в свободной и демократической стране.
Навстречу воле народа на площади Свободы
Левон Тер-Петросян, взяв слово, заявил, что настало время усилить давление на власть и всеми возможными способами добиться выполнения требований оппозиции. А в арсенале оппозиции, как отметил он, голодовки, пикеты, митинги, проводимые одновременно в различных местах, “и почему бы и нет – круглосуточные митинги”. Митингующие сопровождали речь Тер-Петросяна криками: «Сейчас».
Пойдя навстречу воле собравшихся и посовещавшись 5 минут, лидеры оппозиции решили начать круглосуточные акции протеста.
Позже Левон Тер-Петросян сообщил, что круглосуточные митинги предварительно будут длиться 7 дней, и выдвинул властям те же 8 требований, что и на прошлом митинге. “Первое требование АНК – до конца года провести в стране внеочередные президентские и парламентские выборы, второе – внести существенные изменения в Избирательный кодекс РА, предложенные АНК. Третье требование Конгресса – до конца года раскрыть 10 убийств 1 марта 2008 и наказать виновных. Четвертое – освободить активиста АНК Тиграна Аракеляна, задержанного 9 августа, и закрыть уголовные дела в отношении всех семи активистов АНК. Конгресс также требует отменить запрет на уличную торговлю и прекратить снос киосков. Седьмое требование АНК – прекратить изменения архитектурного облика города и строительство высоток в нем. Армянский национальный конгресс также требует от властей запретить чиновникам преследовать судебными исками СМИ”.
При этом он заметил: «Мы не максималисты и никогда ими не были». По его словам, они всегда готовы идти на разумные компромисс.
Переговоры с властями
Левон Тер-Петросян сообщил, что они намерены с завтрашнего дня наряду с круглосуточными митингами возобновить переговоры с властями, а также назначить Манушак Петросян ответственной за связи с президентской администрацией. «Через неделю мы решим, прекратить или продолжить круглосуточные митинги», – отметил он. Лидер АНК подчеркнул, что от участников круглосуточных митингов требуется железная дисциплина, заявив о недопустимости любой самодеятельности. Он призвал сохранять общественный порядок, не вступать в конфликты с Полицией, а также заявил, что людям, находящимся под воздействием алкоголя, запрещается приходить на площадь. За порядком на площади будут следить своеобразные «дружинники», а также будет сформирована группа, состоящая из Левона Зурабяна, Давида Шахназаряна, Давида Матевосяна и Аветиса Аракеляна, которые в случае необходимости будут вести переговоры на площади с представителями Полиции.
Дождь и палатки в центре Еревана
После "спонтанного" решения о круглосуточных митингах, собравшиеся начали устанавливать на площади Свободы палатки. Полиция взяла в живую цепь площадь Свободы и не мешает митингующим входить на площадь и уходить с нее.