«Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովը հերթական անգամ հաստատեց միջազգային հանրության հավատարմությունը ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթղակցի հետ զրույցում հայտնել է Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը;
Մինասյանը նշել է, որ, չնայած գագաթաժողովի կոմյունիկեում ուղղակիորեն չի նշվում ղարաբաղյան հակամարտությունը, սակայն այդ հարցը չի կարող չշոշափվել: «Արևելյան գործընկերությունը» գործ ունի Հարավային Կովկասի երկրների հետ, և վաղ թե ուշ ԵՄ-ն ստիպված է լինելու գործ ունենալ անմիջապես Արցախի հետ»,-ասել է նա:
Նաև, ըստ Մինասյանի, ուշագրավ է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների վերջին հայտարարությունը ռազմական գործողություններ թույլ չտալու ու բանակցությունները Մադրիդյան սկզբունքների շուրջ շարունակելու ուղղությամբ: «Կարելի է նեթադրել, որ այդպիսով միջազգային հանրությունը հաստատեց, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը պետք է իրականացվի իրավաբանորեն պարտավորեցնող հանրաքվեի միջոցով, որն այդ փաթեթի հիմնական սկզբունքներից մեկն է»,-ասել է Մինասյանը:
Բացի այդ, փորձագետը նշել է, որ միջազգային հանրությունն առավել մեծ ուշադրություն կդարձնի միջազգային կառույցների տարբեր գնահատականներին կողմերի դիրքորոշումների վերաբերյալ և այդ առումով Հայաստանի դիրքերը շահեկան են: «Միջազգային ատյանները, արդեն Մեծ ութնյակի գագաթաժողովից սկսած, նշում են Հայաստանի կողմից առկա դինամիկան բանակցային գործընթացում»,-ասել է նա:

1 October 2011 - 04:24 AMT
Deputy Director of Caucasus Institute Sergey Minasyan is confident that the Eastern Partnership summit once again proved the adherence of the international community to the process of Nagorno Karabakh conflict resolution in the framework of the OSCE Minsk Group.
“Although the communiqué does not directly mention the Karabakh conflict, it is certainly implied. The EaP is dealing with South Caucasus countries, thus, the European Union will have to talk with Artsakh sooner or later,” Minasyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Besides, he reminded of the recent statement by the OSCE MG Co-chairs, who “will propose to all the parties additional measures aimed at strengthening implementation of the ceasefire, improving the atmosphere on the ground, and promoting understanding among peoples of the region.”
“The international community acknowledged that the Nagorno Karabakh conflict should be resolved though a referendum, which is one of the key points in Madrid principles. Moreover, Armenia’s positive dynamics in the negotiation process is noted,” Minasyan said.