1 Հոկտեմբեր 2011 - 07:00 AMT
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակը «Հայֆեստ 2011» միջազգային թատերական փառատոնի շրջանակներում հանդես է գալու Արվեստի թվայնացմանն առնչվող առցանց քննարկումներով: Ոլորտի փորձագետներն առցանց քննարկումների միջոցով դիտարկում են Միացյալ Թագավորությունում կատարողական արվեստի զարգացման համար թվային միջոցների ընձեռած հնարավորությունները: Հայ մասնագետները ևս կարող են միանալ քննարկումներին և հետևել թեմայի զարգացումներին:
«Հայֆեստ 2011» միջազգային թատերական փառատոնի հատուկ հյուրն է լինելու Բրիտանական խորհրդի Արևելյան Եվրոպայի արվեստի ծրագրերի ղեկավար Գրեգորի Նեշը: Նա հայ ուսանողների համար «Արվեստի մենեջմենթ» թեմայով հանդես կգա դասախոսություններով, կծանթոնա հայ թատերական արվեստի նորարարություններին և հայ մասնագետների հետ կքննարկի համագործակցության ուղիներ:
Բացի վերը նշված դասախոսություններից գրասենյակի աջակցությամբ փառատոնին մասնակցելու են Բրիտանացի պարուսույց Բիլլի Քաուիի` նոր, եռաչափ գրաֆիկայով համակցված «Tango de Soledad» 10 րոպեանոց պարային բեմադրությունը: «Tango de Soledad»-ը (Միայնության տանգոն) հինգ րոպեանոց մենապար է, որը բեմադրել է Բիլլի Քաուին և ներկայացնում է Էմի Հոլինգսոուրթը:
Փառատոնի շրջանակում Բրիտանական խորհուրդը ներկայացնելու է նաև բրիտանական Proto-type թատրոնի «Third Person: Bonnie & Clyde» (Երրորդ անձ` Բոնի և Քլայդ) մոլտիմեդիա բեմադրությունը: Այն պատմում է 20-րդ դարի սկզբին իրենց քրեական կյանքով և սիրո մեծ պատմությամբ հանրահայտ դարձած Բոնի Փարքերի և Քլայդ Բարոուի կյանքի մասին: Սիրո և մահվան սահմանները ջնջած այս պատմությունը հարուստ է սյուժետային գծերով և ժամանակակից մուլտիմեդիա հնարավորություններով և հնարքներով:

Офис Британского совета в Армении в рамках Международного театрального фестиваля “Айфест 2011” выступит с отдельными обсуждениями относительно оцифровки искусства. Эксперты сферы посредством онлайн-обсуждений понаблюдают за возможностями, которые предоставляют цифровые средства для развития исполнительского искусства в Объединенном Королевстве. Эти специалисты также могут присоединиться к обсуждениям и следить за развитием темы.
Особым гостем театрального фестиваля “Айфест 2011” будет глава культурных программ Британского совета Грегори Нэш. Он выступит с лекциями на тему “Менеджмент искусства” для армянских студентов, познакомится с нововведениями армянского театрального искусства, а также обсудит с армянскими специалистами пути сотрудничества.
Помимо вышеуказанных лекций, при содействии офиса в фестивале примет участие 10-минутная хореографическая постановка “Tango de Soledad” в новой трехмерной графике британского хореографа Билли Кауи. “Tango de Soledad” (“Танго одиночества”) – это сольный танец продолжительностью 5 минут, постановщиком которого является Билли Кауи, танец исполняет Эмми Холлингсуорт.
В рамках фестиваля Британский совет также представит мультимедийный спектакль “Third Person: Bonnie & Clyde” (“Третья персона: Бонни и Клайд”) британского театра “Proto-type”. Он рассказывает о жизни Бонни и Клайда – пары, прославившейся в 20-е годы своей криминальной деятельностью и историей большой любви. История, стершая грани между любовью и смертью, богата сюжетными линиями, а также современными мультимедийными решениями и приемами.