Ըստ Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդներից մեկի, «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի, գիշերը ՀԱԿ շուրջօրյա հանրահավաքի մասնակիցների և ոստիկանության հետ բախումներ կամ միջադեպեր չեն եղել, հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը: Ըստ նրա, ոստիկանությունը միայն զգուշացրել է, որ հանրահավաքն ապօրինի է:
Փաշինյանը հայտնել է նաև, որ Ազատության հրապարակում ողջ գիշերվա ընթացքում եղել է ոստիկանության միայն մեկ մեքենա, ինչն, ըստ Փաշինյանի, իրենք գնահատել են որպես հանրային միջոցառման մասնակիցների անվտանգության ապահովման միջոց: Նա հավելել է, որ ՀԱԿ հաջողությունը կախված կլինի հրապարակում հավաքվող մարդկանց քանակից: Այդ առնչությամն Փաշինյանը հայտնել է նաև, որ տեղեկություններ է ստացել այն մասին, որ ոստիկանությունը խոչընդոտում է ՀԱԿ մասնակիցների մուտքը Երևան: Սակայն, նա հավելել է, որ դա դեռևս նախնական տեղեկատվություն է և կոնգրեսը ստուգում է այն: Ինչպես ասել է Փաշինյանը, իրենց հաշվարկներով, գիշերը հրապարակում է անցկացրել մոտ 1,500 մարդ: Սակայն, ըստ ականատեսների, հրապարակում եղել է 200-300 մարդ, ոչ ավելի:
Փաշինյանն ընդգծել է նաև, որ ՀԱԿ-ի նպատակն է հասնել իր քաղաքական պահանջների կատարմանը, որոնցից առաջինն է արտահերթ նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը: Վերջում Փաշինյանը հավելել է, որ այսօրվա հանրահավաքը, ինչպես և նախատեսվում էր, կսկսվի ժամը 3-ին:

По словам одного из лидеров оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), редактора газеты “Айкакан Жаманак” Никола Пашиняна, ночью никаких стычек или конфликтов между участниками круглосуточного митинга АНК и Полиции не было, передает корреспондент PanARMENIAN.Net. По его словам, Полиция лишь предупредила, что этот митинг незаконный.
Пашинян также сообщил, что на площади Свободы на протяжении всей ночи стояла лишь одна полицейская машина, что, по словам Пашиняна, в АНК рассматривали как средство обеспечения безопасности публичного мероприятия. Он добавил, что успех АНК будет зависеть от количества людей на площади. В этой связи Пашинян также сообщил о получении сведений насчет того, что Полиция препятствует прибытию сторонников АНК в Ереван. Однако при этом он отметил, что это пока предварительная информация и конгресс ее сейчас проверяет. Как отметил Никол Пашинян, по их расчетам ночью на площади осталось около 1,500 человек. Но как говорят очевидцы, на площади скорее было 200-300 человек, не более.
Пашинян также подчеркнул, что цель АНК – добиться выполнения своих политических требований, первым из которых является проведение досрочных президентских и парламентских выборов. В конце Пашинян добавил, что сегодняшний митинг, как и планировалось, начнется в 3 часа.