Հունգարական Փի Ար Էվալուշն թատրոնի «Կապույտ մարդիկ» ներկայացումը կբացի «Հայֆեստ2011» 9-րդ միջազգային թատերական փառատոնը: Փառատոնի բացումը կայանալու է այսօր երեկոյան` Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում: Թատրոնի խորեոգրաֆ Սոֆիա Նեմեշը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ իրենց թատրոնը խառնում է պարային տարբեր ուղղություններ և ոճեր և փորձում համադրություններ անել: «Կապույտ մարդիկ» ներկայացումը տղամարդկային հոգու մասին է: «Մեր պատկերացմամբ տղամարդը պետք է ուժեղ լինի, բայց ես փորձում եմ տեսնել նրան իր գեղեցկությամբ և թուլությամբ: Ներկայացման մեջ կան տարբեր իրավիճակներ, էմոցիաներ», ասաց Նեմեշը:
«Հայֆեստ2011» 9-րդ միջազգային թատերական փառատոնը անցկացվելու է հոկտեմբերի 1-8-ը: Այս տարի փառատոնին հանդես կգան 18 երկրներից 30 թատերախումբ 60 ներկայացումով: Փառատոնի ուշագրավ հյուրերից են լինելու Մեծ Բրիտանիայից` Էդինբուրգի «Պրոտոթայփ» թատրոնը: Առաջին անգամ կայանալու է «Մենության տանգո» 3D ներկայացումը Բրիտանիայից, որի բեմադրիչն է Բիլլի Քոուն:
Սպասվում է Պերմի մշակույթի նախարար Նիկոլայ Նովիչկովի, փոխվարչապետ Բորիս Միլգրամի ներկայությունը, քանի որ այս տարի «Միհր» թատրոնը Հայաստանը ներկայացրել է «Սպիտակ գիշերները Պերմում» արվեստների փառատոնին: Սպասվում է նաև փառատոնի նախագահ Վերոնիկա Վայսմանի այցը փառատոն: Նրանք կհանդիպեն ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ:
Փառատոնին ընդգրկվելու են հիմնական և ֆրինջ ծրագրերը: Սպասվում են տիկնիկային, երաժշտական, պարային և այլ բեմադրություններ: Մասնակցելու են Դանիայից, Իտալիայից, Հունգարիայից, Լատվիայից, Բուլղարիայից և այլ երկրներից: Սպասվում են վարպետության դասեր բրիտանցի պրոֆեսոր Նոյել Վիթսից, Բալթիկ սիրքլ միջազգային թատերական փառատոնի հիմնադիր Յուկա Հյութից:
Փակումը կայանալու է Բրիտանիայի և Վրաստանի համատեղ «Կապիտան Կորելիի ընտրությունը» ներկայացումով: Այս տարի հայտ էին ներկայացրել 100-ից ավելի ներկայացումներ:

Спектаклем “Синие люди”венгерского театра “PR Evolution” откроется 9-ый международный театральный фестиваль “Айфест 2011”. Открытие фестиваля состоится вечером 1 октября в Русском драматическом театре им. Станиславского. Хореограф театра София Немеш в беседе с корреспондентами сказала, что их театр смешивает различные хореографические направления и стили, пытается сопоставить их. “В нашем представлении мужчина должен олицетворять силу, но я пытаюсь увидеть в нем красоту и слабость. В спектакле присутствуют различные ситуации, эмоции”, – сказала Немеш.
9-ый международный театральный фестиваль “Айфест 2011” состоится с 1 по 8 октября. В этом году в фестивале примут участие 30 театральных трупп с 60 спектаклями из 18 стран мира. Среди гостей фестиваля особый интерес представляет британский театр “Прототайп” из Эдинбурга. Впервые будет представлено “Tango de Soledad” (“Танго одиночества”) в формате 3D британского хореографа Билли Коуи. Также ожидается присутствие на фестивале Пермского министра культуры Николая Новичкова, вице-премьера Пермской области Бориса Милграма, поскольку в этом году армянский театр “Мигр” был участником российского фестиваля “Белые ночи Перми”. Также ожидается визит председателя фестиваля Вероники Вайсман. Она встретится с министром культуры РА Асмик Погосян. На фестивале ожидается представление кукольных, музыкальных, хореографических спектаклей, а также другие постановки. В мероприятии примут участие театры из Италии, Франции, Латвии, Болгарии, Дании, Великобритании и других стран.
Закрытие фестиваля состоится совместным британско-грузинским спектаклем “Выбор капитана Корелли”. В этом году на участие в фестивале подали заявки более 100 спектаклей.