Երևանի Ազատության հրապարակում է գտնվում Հայ ազգային կոնգրեսի ղեկավարությունը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ: Ինչպես հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցն իրադարձությունների վայրից, հրապարակում հավաքվել է մոտ 1 500 հոգի, հանրահավաքը շուտով կսկսվի:
Սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան ՀԱԿ հերթական արտոնված հանրահավաքում որոշվեց շուրջօրյա ցույցեր սկսել: ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հավաքվածներին հայտնեց, որ շուրջօրյա հանրահավաքների նախնական տևողությունը կլինի 7 օր:
Ինչպես նշել է «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում, իրենց հաշվարկներով գիշերը հրապարակում է անցկացրել մոտ 1 500 մարդ: Սակայն, ըստ ականատեսների, հրապարակում 200-300 մարդ կար, ոչ ավելի:

На площадь Свободы в Ереване прибыло руководство Армянского национального конгресса во главе с Левоном Тер-Петросяном. Как передает корреспондент PanARMENIAN.Net с места событий, на площади собралось около полутора тысяч человек, митинг скоро начнется.
Вечером 30 сентября на очередном санкционированном митинге Армянского национального конгресса было решено начать круглосуточные демонстрации. Лидер АНК Левон Тер-Петросян сообщил собравшимся на площади Свободы, что круглосуточные митинги предварительно будут длиться 7 дней.
Как отметил редактор газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, по их расчетам ночью на площади осталось около 1500 человек. Но как говорят очевидцы, на площади скорее было 200-300 человек, не более.