ՀԱԿ ակտիվիստ, ընդդիմադիր «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը բացեց հերթական հանրահավաքը: Իր ելույթում նա հայտնեց, որ գիշերը ոստիկանության հետ կապված միջադեպեր չեն եղել, հանրահավաքի մասնակիցներին միայն անձրևն է խանգարել:
Փաշինյանն ասել է նաև, որ ոստիկանությունը խոչընդոտում է ՀԱԿ կողմնակիցների ժամանմանը Երևան: Ընդ որում նա տարակուսանք է հայտնել, որ մարդկանց դա զարմացնում է, քանի որ նրանք պետք է պատրաստ լինեին դրան ու որպես արդարացում չբերեին այդ փաստը: Կարծո՞ւմ եք Սերժ Սարգսյանը ձեր համար տաքսի էր պատվիրելու, որ դուք գայիք հանրահավաքի»,-ասել է նա:
Փաշինյանը կոչ է արել մարդկանց ընտրություն կատարել սեփական բազմոցի ու Ազատության հրապարակի միջև: «Արտահերթ ընտրություններն արդեն սկսվել են»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Փաշինյանը, առավոտյան ընդդիմադիրները Ռավելի «Բոլերոյի» հնչյունների ներքո մաքրել են հրապարակը: Նա հեգնել է, թե այս անգամ իշխանությունները ներարկիչներ չեն նետում, սակայն, ըստ Փաշինյանի, իշխանությունները պայքարի նոր մեթոդ են որդեգրել՝ փակել են բոլոր մոտակա վճարովի ու անվճար արտաքնոցները:
Երեկ ընդդիմության հանրահավաքի ժամանակ, որը վերածվել է շուրջօրյա նստացույցի, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հաղորդել է, որ նրանք մտադիր են հոկտեմբերի 1-ին շուրջօրյա նստացույցերի հետ միասին վերսկսել բանակցություններն իշխանությունների հետ, ինչպես նաև Մանուշակ Պետրոսյանին պատասխանատու նշանակել նախագահի աշխատակազմի հետ կապերի համար: «Մեկ շաբաթ անց մենք կորոշենք` դադարեցնել, թե շարունակել շուրջօրյա նստացույցերը»,- ասել է նա:

1 Октябрь 2011 - 11:07 AMT
Активист АНК, главный редактор оппозиционной газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян открыл очередной митинг оппозиционного Армянского национального конгресса. В своем выступлении Пашинян сообщил, что ночью никаких инцидентов не было с полицией, и что митингующим мешал лишь дождь.
Также Пашинян сообщил, что полиция препятствует прибытию сторонников АНК в Ереван. При этом выразил некоторое удивление, что люди этому недоумевают, так как они должны быть готовы к этому и не приводить этот факт в качестве оправдания. Думаете, что Серж Саргсян должен для вас такси заказывать, чтобы вы приехали?”, – спросил он.
Пашинян призвал людей сделать выбор между диваном у себя дома и площадью Свободы. “Внеочередные выборы уже начались”, – заявил он.
Как отметил Пашинян, утром оппозиционеры под звуки “Болеро” Равеля убрали площадь Свободы. В данном контексте он с иронией заметил, что в этот раз власти не подбрасывают шприцы, однако, как подчеркнул Пашинян, власти применили новый метод борьбы – закрыли все близлежащие платные и бесплатные туалеты.
Вечером 30 сентября на очередном санкционированном митинге Армянского национального конгресса было решено начать круглосуточные демонстрации. Лидер АНК Левон Тер-Петросян сообщил собравшимся на площади Свободы, что круглосуточные митинги предварительно будут длиться 7 дней.