1 Հոկտեմբեր 2011 - 11:18 AMT
Ինչպես իր ելույթում ասել է «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը, քանի որ ՀԱԿ կողմնակիցների մեծամասնությունը կարծում էր, որ հանրահավաքը սկսվելու է 18:30-ին, Ազատության հրապարակում բավական քիչ մարդ է հավաքվել: Ուստի ղեկավարությունը որոշում է ընդունել ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ հանրահավաք անցկացնել երեկոյան:
Հիմա հրապարակում շուրջ 2000 մարդ, հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը: Հատկանշական է, որ շրջակայքի սրճարանները և բիստրոները փակ են: Սեպտեմբերի 30-ին ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ցուցարարներին առաջարկել է շուրջօրյա հանրահավաքներ սկսել և դրական պատասխան է ստացել: Որոշվել է, որ հանրահավաքները նախնական կտևեն 7 օր, որից հետո կորոշվի` շարունակել, թե դադարեցնել դրանք: Ոստիկանությունը կենդանի օղակի մեջ է վերցրել Ազատության հրապարակը և չի խանգարում ցուցարարների ելումուտին հրապարակ:

Как отметил в своем выступлении на площади Свободы в Ереване главный редактор газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян, поскольку большинство сторонников АНК думали, что митинг начнется как обычно в 18:30 по ереванскому времени, на площади Свободы в Ереване собралось достаточно мало народу.
Поэтому руководство приняло решение о проведении митинга с участием лидера АНК Левона Тер-Петросяна вечером.
Сейчас на площади около 2 000 человек, передает корреспондент PanARMENIAN.Net. Примечательно, что все кафе и бистро в округе закрыты.
Начавшийся вчера в Ереване митинг армянской оппозиции, который, казалось бы, ничем от предыдущих митингов не должен был отличаться, перерос в спонтанную забастовку.
После "спонтанного" решения о круглосуточных митингах, собравшиеся начали устанавливать на площади Свободы палатки. Полиция взяла в живую цепь площадь Свободы и не мешает митингующим входить на площадь и уходить с нее.