15 Սեպտեմբեր 2000 - 14:01 AMT
ՄԻՆՍԿԻ ԽՄԲԻ ԱՄԵՐԻԿԱՅՆ ՀԱՄԱՆԱԽԱԳԱՀԸ ԳՏՆՈՒՄ Է, ՈՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐԸ «ՇԱՏ ԱՆԿԵՂԾ ԵՆ ՂԱՐԱԲԱՂՅԱՆ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅԱՆ ԼՈՒԾՈՒՄԸ ԳՏՆԵԼՈՒ ԻՐԵՆՑ ՑԱՆԿՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ»
15.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.«Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունները բավականին ինտենսիվ մասնակցություն են պահանջում, եւ այս խնդիրը խլում է իմ ժամանակի 60 տոկոսը»:
Այս մասին հայտնել է հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ-ի համանախագահ Քերի Քեվինոն` հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
Քեվինոն նշել է, որ երբ հակամարտության կողմերը մերժեցին ԵԱՀԿ-ի մի քանի առաջարկները, «աջակցություն ստացավ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների ձգտումը սեփական որոշում գտնել»: Ամերիկյան դիվանագետի խոսքերով,Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները «շատ անկեղծ են հակամարտության վերջնական լուծումը գտնելու իրենց ցանկության մեջ»: Քեվինոն հայտարարել է, որ Քոչարյանը եւ Ալիեվը համաձայն են, որ որոշումը պետք է փոխզիջումային լինի, սակայն միաժամանակ, «երկուսն էլ իրենց երկրների անվտանգ ապագայի երաշխիքների կարիք ունեն»:
Ամերիկայն դիվանագետը հակամարտությունը կոչել է «քաղաքականապես փոփոխական» եւ ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցությունները համեմատել Յերուսաղեմի կարգավիճակի շուրջ տարվող վեճերի հետ, երբ, իր խոսքերով «ընդամենը մի բառի նշանակությունը կարող է լրջորեն ազդել կողմերի դիրքորոշումների վրա»: Քեվինոն հայտարարել է, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, «որ խաղաղ պայմանագրի ստորագրումից հետո նախագահներից մեկը կարող է մահանալ կամ սպանվել, պայմանագիրը կարող է հարատեւ լինել միայն այն դեպքում, եթե ստանա հասարակության լայն շերտերի աջակցությունը»: –0–

15 Сентябрь 2000 - 14:01 AMT
АМЕРИКАНСКИЙ СОПРЕДСЕДАТЕЛЬ МИНСКОЙ ГРУППЫ ОБСЕ СЧИТАЕТ, ЧТО ПРЕЗИДЕНТЫ АРМЕНИИ И АЗЕРБАЙДЖАНА “ОЧЕНЬ ОТКРОВЕННЫ В СВОЕМ ЖЕЛАНИИ УРЕГУЛИРОВАТЬ КАРАБАХСКИЙ КОНФЛИКТ”
15.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. “Переговоры по карабахскому урегулированию предполагают очень интенсивную вовлеченность, и 60 процентов моего времени уходит на эту проблему”.
Как сообщили МЕДИАМАКС в Армянском Национальном Комитете Америки, об этом сказал посол по особым поручениям, сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Кери Кевино на встрече с представителями армянской общины в Бэй-Ариа (США).
Кевино отметил, что после того как стороны конфликта отвергли несколько предложений ОБСЕ, “лидеры Армении и Азербайджана были поддержаны в их стремлении найти собственной решение”. По словам американского дипломата, президенты Армении и Азербайджана “очень искренни в своем желании прийти к окончательному урегулированию конфликта”. Кевино заявил, что Кочарян и Алиев согласны с тем, что решение должно быть компромиссным, но вместе с тем, “они оба нуждаются в гарантиях безопасного будущего для своих стран”.
Американский дипломат назвал конфликт “политически изменчивым” и сравнил переговоры по карабахскому урегулированию с дискуссиями вокруг статуса Иерусалима, когда, по его словам, “значение одного единственного слова может серьезно влиять на позиции сторон”. Кевино заявил, что учитывая то обстоятельство, что “один из президентов может умереть или быть убитым после того, как мирное соглашение будет подписано, оно будет долговечным лишь в том случае, если будет поддержано широкими слоями общества”. –0–