3 Հոկտեմբեր 2011 - 08:30 AMT
«Հիմք ընդունելով Հայ ազգային կոնգրեսի կողմից հռչակած որոշումների կայացման գործընթացում ժողովրդի մասնակցության սկզբունքը և հետապնդելով Հայաստանի ապագա զարգացումը յուրաքանչյուր քաղաքացու սեփականությունն ու պարտականությունը դարձնելու նպատակը, Հայ ազգային կոնգրեսը հռչակում է Ազատության հրապարակում շուրջօրյա հանրահավաքը համաժողովրդական , քաղաքացիական ֆորում»,- այդ մասին ասվում է ՀԱԿ մամլո հաղորդագրությունում:
Ֆորումի նպատակներն են՝ մանրամասն և համակողմանի քննարկել և մշակել Հայաստանի հանրապետության զարգացման քաղաքականությունը՝ անդրադառնալով բոլոր ոլորտներին, հնարավորություն տալ յուրաքանչյուր քաղաքացու մասնակցել նշված քաղաքականության մշակմանը, ձևավորել Հայաստանի ապագա զարգացման ընդհանրական հայեցակարգ, առավելագույնս օգտագործել հասարակության մեջ առկա ներուժը՝ հայեցակարգի մշակման և հանրայնացման գործում:
Ազատության հրապարակում 4 օր գործելու են ոլորտային խմբեր, որոնցից յուրաքանչյուրում կներկայացվեն Կոնգրեսի կողմից մշակված ծրագրերը և կնախաձեռնվի հանրային քննարկում: Կոնգրեսի մշակված ծրագրերից բացի կքննարկվեն ոլորտներին առնչվող կարևոր թեմաներ: Նշված ոլորտներն են ՝ առողջապահություն, արտաքին քաղաքականություն, բնապահպանություն, կրթություն և գիտություն, մշակույթ, պաշտպանություն, տնտեսություն:
Ներկայացումներն ու քննարկումներն անցկացվելու են ամեն օր 3-6-ը:
Զեկուցումների թեմաների և վայրերի մասին պարբերաբար թարմացվող տեղեկատվությունը փակցված կլինի Ազատության հրապարակի մամուլի կենտրոնի մոտ տեղադրված ցուցատախտակներին:

Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) объявил свой круглосуточный митинг на площади Свободы всенародным гражданским форумом. Как отмечает пресс-служба АНК, целями форума будут: всестороннее детальное обсуждение политики развития Армении, возможность участия ее разработки для каждого гражданина РА, формирование общей концепции развития Армении, и максимальное использование потенциала общества для разработки концепции развития Армении.
В сообщении отмечается, что на площади Свободы 4 дня будут действовать отраслевые группы, на которых будут представлены программы, разработанные в АНК и будут проведены обсуждения.
Обсуждения будут проведены по следующим важным областям: здравоохранение, внешняя политика, экология, образование и наука, культура, оборона и экономика.
Обсуждения пройдут каждый день с 15 до 18 часов, и объявления о темах докладов и месте будут вывешиваться в пресс-центре на площади Свободы.