14 Սեպտեմբեր 2000 - 16:46 AMT
ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԱԳ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԳՏՆՈՒՄ ԵՆ, ՈՐ ԿՈՎԿԱՍՈՒՄ ԱՆՎՏԱՆԳՈԹՅԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ՍՏԵՂԾՈՒՄԸ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ԿԼԻՆԻ ՄԻԱՅՆ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՒՄԻՑ ՀԵՏՈ
14.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգության համակարգի ձեւվավորումը, այդ թվում, Կովկասի համար «Կայունության Պակտի» ստորագրումը հնարավոր կլինի միայն տարածաշրջանում առկա` ղարաբաղյան, աբխազական եւ հարավ-օսական հակամարտությունների կարգավորումից հետո: Այս մասին այսօր հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության ԱՊՀ չորրորդ դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ալեկսանդր Չեպուրինը` հանդես գալով «Կովկասյան տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության խնդիրները» հանդիպման ժամանակ:
Դիվանագետի խոսքերով, մինչեւ որ այդ հակամարտությունները կարգավորված չեն, «Պակտի կետերի վերաբերյալ աշխատանքը թեեւ անհրաժեշտ է, սակայն զուտ տեսական բնույթ է կրում»: Նա նաեւ ընդգծել է, որ «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» իրավիճակի պահպանումը Կովկասում չի համապատասխանում Ռուսաստանի ոչ քաղաքական, ոչ էլ տնտեսական շահերին:
«Մենք շարունակում ենք համարել, որ Հարավային Կովկասը կարիք ունի անվտանգության տարածաշրջանային համակարգի եւ պատրաստ ենք աշխատել դրա ձեւավորման ուղղությամբ», -ասել էր ՀՀ Նախագահը` սեպտեմբերի 7-ին հանդես գալով Նյու Յորքում:
Իսկ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հուլիսին ասել էր, որ տարածաշրջանային համագործակցության, անվտանգության եւ կայունության խնդիրների քննարկումը «1+3» բանաձեւով /Ռուսաստան, Հայաստան, Ադրբեջան եւ Վրաստան/ այսօր ավելի իրական է: Միաժամանակ նա նշել էր, որ «3+3+2» բանաձեւով /Հարավային Կովկասի պետություններ, Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան, ինչպես նաեւ Եվրամիություն եւ ԱՄՆ/ տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համակարգի ձեւավորման վերաբերյալ Հայաստանի առաջարկը մնում է օրակարգում: «Մեր առաջարկը տրամաբանական է, քանի որ մենք ելնում ենք այն բանից, որ Հարավային Կովկասում երկարատեւ կայունություն եւ անվտանգություն կարող է հաստատվել միայն բոլոր շահագրգիռ կողմերի առավելագույն ներգրավմամբ», – ասել էր Օսկանյանը: –0–

14 Сентябрь 2000 - 16:46 AMT
В МИД РОССИИ СЧИТАЮТ, ЧТО ФОРМИРОВАНИЕ СИСТЕМЫ БЕЗОПАСНОСТИ НА КАВКАЗЕ ВОЗМОЖНО ТОЛЬКО ПОСЛЕ УРЕГУЛИРОВАНИЯ КОНФЛИКТОВ
14.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Формирование системы безопасности в Кавказском регионе, в том числе подписание “Пакта стабильности” для Кавказа, будет возможно лишь после урегулирования существующих в этом регионе конфликтов – карабахского, абхазского и югоосетинского.
Об этом сегодня, согласно сообщениям российских СМИ, заявил заместитель директора четвертого департамента СНГ МИД РФ Александр Чепурин, выступая на экспертно-консультативной встрече “Проблемы мира и стабильности в Кавказском регионе”.
По словам российского дипломата, до тех пор, пока эти конфликты не урегулированы, “работа над положениями Пакта, хотя и необходима, но является чисто теоретической”. Он также подчеркнул, что сохранение на Кавказе ситуации “ни войны ни мира” не соответствует ни политическим, ни экономическим интересам России.
Президент Армении Роберт Кочарян в своем выступлении на “Саммите Тысячелетия” в Нью Йорке 7 сентября заявил: “Мы продолжаем считать, что Южный Кавказ нуждается в региональной системе безопасности и готовы работать над ее формированием”.
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян в июле 2000 года сказал МЕДИАМАКС, что обсуждение проблем регионального сотрудничества, безопасности и стабильности в формате “1+3” (Россия, Армения, Азербайджан и Грузия) сегодня является более реальным. В то же время, говорил министр предложение Армении о формировании системы региональной стабильности и безопасности по формуле “3+3+2” (три страны Южного Кавказа, Россия, Турция, Иран, а также Евросоюз и США) остается на повестке дня. “В нашем предложении есть глубокая логика, ибо мы исходим из того, что добиться долговременной стабильности и безопасности в регионе Южного Кавказа можно при максимальной вовлеченности всех заинтересованных сторон”, – отмечал Вардан Осканян. –0–