ԵՄ-ն ողջունում է ՀՀ իշխանությունների կրթական ոլորտի զարգացման համապարփակ ծրագիր իրականացանելու պատրաստակամությունը, մասնավորապես, մասնագիտական կրթության ոլորտում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության ղեկավար Ռաուլ դը Լուցենբերգերը:
«Մասնագիտական կրթության զարգացման ծրագիրը Հայաստանի աշխատաշուկայի հիմնական բաղադրիչն է»,-ասել է Ռաուլ դը Լուցենբերգերը:
Իր հերթին Արմեն Աշոտյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին Հայաստանում մասնագիտական կրության քոլեջների բացման նախաձեռնության համար, ինչն, ըստ նրա, անկասկած, կանդրադառնա երկրում աշխատաշուկայի որակի վրա: «Մենք նաև կոչ ենք անում գործարարներին ակտիվացնել իրենց դերակատարությունը կրթական ոլորտում, քանի որ հենց գործատուն պետք է նպաստի որակյալ կադրերեի պատրաստմանը»,-ասել է Աշոտյանը:
Ինչպես ասել է Լուցենբերգերը, ԵՄ-ն 2011թ. 15 մլն եվրո է ծախսել այդ նախագծի վրա, իսկ ընդհանուր առմամբ 8 տարում կրթության ոլորտի տարբեր ծրագրերի վրա ծախսվել է 30 մլն եվրո:
Առաջին քոլեջները կբացվեն Արարատում և Եղեգնաձորում արդեն այդ շաբաթվա վերջում: «Կոռուպցիոն ռիսկերի նվազման նպատակով ընդունելության կարգը կպարզեցվի: Ընդունելության քննություններ կհանձնվեն միայն մասնագիտական առարկաներից»,-հայտարարել է նախարարը՝ հավելելով, որ մասնագիտական ուսուցման քոլեջների ընդհանուր թիվը կհասնի 12:

3 Октябрь 2011 - 09:58 AMT
ЕС приветствует готовность армянских властей осуществлять всеобъемлющую программу по развитию сферы образования, в частности профессионального образования. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава миссии ЕС в Армении Рауль де Люценбергер.
“Программа развития Профессионального образования, является основной составляющей рынка труда Армении”, – заявил он.
В свою очередь министр образования РА Армен Ашотян поблагодарил инициативу ЕС по поводу открытия колледжей профессионального образования в Армении, что по его словам, несомненно, повлияет на качество рынка труда в стране. “Мы также призываем предпринимателей активизировать свою роль в образовательной сфере, поскольку именно работодатель должен способствовать подготовке хороших кадров”, – подчеркнул Ашотян.
Как отметил, Люценбергер ЕС потратило в 2011г. в рамках проекта 15 млн. евро, а в целом на различные проекты в сфере образования, в течение 8 лет было потрачено 30 млн. евро.
Первые колледжи ПО будут открыты в городах Арарат и Ехегнадзор уже в конце текущей недели. “С целью понижения коррупционных рисков процесс приема в колледжи был упрощен. В числе вступительных экзаменов остались лишь сугубо профессиональные предметы”, – заявил министр, добавив, что общее число колледжей профессионального образования достигнет 12.