Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը մեկնարկել է նշանակված ժամին: Այսօր հանրահավաքի ընթացքում մամլո ասուլիս կանցկացվի բաց երկնքի տակ, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էին Կոնգրեսի առաջնորդները: ՀԱԿ-ի ակտիվիստ, «Հայկական Ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` համակարգողներն արդեն մոտ 400 հարց են ստացել:
Ողջույնի խոսքում Փաշինյանը նշել է, որ հրապարակում երբեմն քաղաքացիներ են հայտնվում անսթափ վիճակում, որոնք, սակայն, իրենց տվյալներով, ընդդիմության կողմնակիցներ չեն: «Մենք հիմքեր ունենք ենթադրելու, որ այդ մարդիկ ուղարկվել են իշխանությունների կողմից»,- ասել է նա:
Փաշինյանը նաև ընդդիմության կողմնակիցներին կոչ է արել հերթապահություն նշանակել վրանների մոտ, որպեսզի հնարավոր սադրանքները բացառվեն:
Սեպտեմբերի 30-ին կայացած ՀԱԿ-ի հանրահավաքը վերաճեց շուրջօրյա ակցիայի: Այս որոշումից հետո հավաքվածները սկսեցին Ազատության հրապարակում վրաններ ամրացնել: Ոստիկանությունը կենդանի օղակի մեջ է վերցրել Ազատության հրապարակը և չի խոչընդոտում ցուցարարների ելումուտին հրապարակ:

Очередной митинг оппозиционного Армянского национального конгресса начался в назначенное время. Сегодня в ходе митинга будет проведена пресс-конференция под открытым небом, как ранее заявляли лидеры конгресса. По словам активиста АНК, редактора газеты “Айкакан Жаманак” Никола Пашиняна, координаторы уже получили около 400 вопросов.
В ходе вступительной речи Пашинян отметил, что на площади иногда появляются граждане в нетрезвом виде, которые, однако, по их данным не являются сторонниками оппозиции. “У нас есть основания предполагать, что данные люди посланы со стороны властей”, – сказал он.
Также Пашинян призвал сторонников оппозиции установить дежурства около палаток, чтобы исключить возможные провокации.
Митинг АНК состоявшийся 30 сентября, спонтанно перерос в круглосуточную акцию. После данного решения собравшиеся начали устанавливать на площади Свободы палатки. Полиция взяла в живую цепь площадь Свободы и не мешает митингующим входить на площадь и уходить с нее.