Ելույթ ունենալով Ազատության հրապարակում ընթացող բացօթյա մամլո ասուլիսում` ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հրաժարվել է պատասխանել Ղարաբաղի մասին հարցին: Հարցը վերաբերում էր շրջանառվող լուրերին այն մասին, որ Տեր-Պետրոսյանն արցախյան պատերազմի տարիներին տեղեկացված չի եղել Շուշիի ազատագրման նախապատրաստման մասին:
«Ես պետական գաղտնիքներ չեմ բացահայտելու մինչև հակամարտության վերջնական լուծումը,- նշել է նա: – Կարևորը, որ այդ տարածքներն ազատագրված են»:
ՀԱԿ-ի այսօրվա հանրահավաքի ընթացքում մամլո ասուլիս է անցկացվում բաց երկնքի տակ, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էին Կոնգրեսի ղեկավարները: Սկսած սեպտեմբերի 30-ից` ընդդիմության հանրահավաքները շուրջօրյա ակցիաների են վերաճել: Այս որոշումից հետո հավաքվածները սկսել են Ազատության հրապարակում վրաններ ամրացնել: Մարդիկ այնտեղ ցույցեր են անցկացնում արդեն չորրորդ օրը:

Выступая на открытой пресс-конференции на площади Свободы, лидер оппозиционного Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян отказался отвечать на вопрос о Карабахе. Вопрос касался муссируемых слухов о том, что Тер-Петросян в годы арцахской войны не был информирован о подготовке взятия Шуши.
“Я не буду раскрывать государственных тайн до окончательного разрешения конфликта, – отметил он. – Главное, что данные территории освобождены”.
В ходе сегодняшнего митинга АНК проходит пресс-конференция под открытым небом, как ранее заявляли лидеры конгресса. Начиная с 30 сентября, митинги оппозиции перешли в круглосуточные акции. После данного решения, собравшиеся начали устанавливать на площади Свободы палатки. Уже четвертый день люди проводят там демонстрации.