ՀԱԿ-ի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, պատասխանելով 2008թ. մարտի 1-ի և 1996թ. սեպտեմբերի 26-ի իրադարձությունների նմանության մասին հարցին, նկատել է, որ «այդ ժամանակվա իրադարձությունները 2008-ի դեպքերին նման են միայն նրանով, որ տեղի են ունեցել հետընտրական շրջանում»:
ՀԱԿ-ի առաջնորդի խոսքով` 1996թ. իրադարձությունները որակապես այլ բնույթ ունեին: «Այդ ժամանակ Վազգեն Մանուկյանը մտավ խորհրդարան` համակիրներին հաղորդելով, որպեսզի նախագահական նստավայրի շենք ներխուժեն, եթե ինքը չվերադառնա 20 րոպեից: Այնուհետև, երբ մարդիկ արդեն մոտեցել էին դարպասին, և նրանց տրամադրվածությունը պարզ էր, ես հրամայեցի միայն օդ կրակել, իսկ 2008-ին բողոքարարների ուղղությամբ կրակ բացելը Սերժ Սարգսյանի գաղափարն էր, որը ոստիկանության բոլոր ուժերի հրամանատարն էր»,- ասել է Տեր-Պետրոսյանը:
1996թ. սեպտեմբերի 22-ին ընդդիմադիրները մի շարք խախտումներ հայտնաբերեցին 1995թ. կայացած նախագահական ընտրությունների ժամանակ, ինչպես օրինակ ընտրազամբյուղների գողությունն ընտրամասերից, փոփոխված թվերով արձանագրությունները, ընդդիմությունից միասնական թեկնածուի վստահված անձանց ծեծի ենթարկելը:
Ընտրությունների պաշտոնապես հրապարակված արդյունքները, որոնց համաձայն Տեր-Պետրոսյանը, իբր, հավաքել էր ձայների 51,75 տոկոսը, իսկ միավորված ընդդիմությունից թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը` 41,29 տոկոսը, չընդունող ընդդիմությունը նախագահի նստավայր ներխուժեց 1996թ. սեպտեմբերի 23-ին: Բողոքի ակցիան բռնի ուժով ճնշվեց նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրամանով:

Лидер оппозиционного Конгресса Левон Тер-Петросян, отвечая на вопрос о схожести событий 1 марта 2008 г. и 26 сентября 1996 г., заметил, что “события тех времен похожи с 2008 г. лишь тем, что происходили в поствыборный период”.
По словам лидера АНК, события 1996 г. имели качественно другой характер. “Тогда Вазген Манукян зашел в Парламент, сообщив соратникам, чтобы они прорвались в здание президентской резиденции, если он не вернется через 20 минут. Затем, когда люди уже подошли к решетке и стал ясен их настрой, я приказал стрелять лишь в воздух, а стрельба по протестующим была тогда идеей Сержа Саргсяна, который являлся командующим всеми силами полиции”, – сказал Тер-Петросян.
22 сентября 1996 г. оппозиционеры обнаружили ряд нарушений в ходе прошедших президентских выборов 1995 г. таких, как кража урн с избирательных участков, протоколы с подчищенными цифрами, которые добирались до столицы сутками, избиение доверенных лиц единого кандидата от оппозиции.
Напринимавшая официально провозглашенные результаты выборов, по которым Тер- Петросян якобы набрал 51,75%, а кандидат от объединенной оппозиции Вазген Манукян – 41,29%, оппозиция ворвалась в резиденцию президента 26 сентября 1996 г. Акция протеста была силой подавлена по приказу президента Левона Тер-Петросяна.